Οι σημειώσεις και οι δύο... όψεις

Πολλές θα είναι οι σημειώσεις που κράτησε ο Μπογκντάν Αντόνε από το σημερινό φιλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Αλ Ουάσλ (1-1), το δεύτερο που έδωσε η ομάδα της Λεμεσού κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Ο Απόλλωνας παρουσίασε δύο πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, γεγονός που σίγουρα προβληματίζει όμως δεν ανησυχεί τον Αντόνε, καθώς αυτή είναι άλλωστε και η χρησιμότητα αυτών των φιλικών.

Οι παίκτες του Αντόνε έδειξαν κινητικότητα και ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, καθόλη τη διάρκεια του οποίου κυριάρχησαν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας ευκαιρίες και αναζητώντας τρόπους να γίνουν απειλητικοί. Πίεσαν ψηλά, οργανώνονταν σωστά από πίσω και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό.

Οι προσπάθειες των γαλάζιων τελικά καρποφόρησαν στο 32’. Ο Γιούρτσεβιτς έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Ντόνιο ο οποίος δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει πάνω σε αντίπαλους αμυντικούς και τον Χάμπο να παίρνει την επαναφορά και με δυνατό πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Γενικά οι παίκτες του Απόλλωνα έβγαλαν καλούς συνδυασμούς, ενώ μέχρι το γκολ της ισοφάρισης δεν απειλήθηκαν. Στο 41’ μετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα η Αλ Ουάσλ στην πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα ισοφάρισε με τον Σεφέροβιτς με κοντινή κεφαλιά να γράφει το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ρουμάνος τεχνικός προχώρησε σε πολλές αλλαγές θέλοντας να δώσει χρόνο και στους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές, ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού δεν μπήκε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας στην Αλ Ουάσλ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ισορροπήσει τον αγώνα.

Έλειψαν οι ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με ελάχιστες καλές στιγμές ενώ ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, εμφανώς επηρεασμένος και από τις πολλές αλλαγές.

Με επεισοδιακό τρόπο ολοκληρώθηκε το φιλικό καθώς λίγο πριν το τελικό σφύριγμα και μετά από ένα φάουλ του Φιλιώτη, ο Γιούσεφ από πλευράς Αλ Ουάσλ αντέδρασε έντονα με αποτέλεσμα να προκληθεί σύρραξη μικρής διάρκειας ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων.

Ο Μπογκντάν Αντόνε κρατάει τα ενθαρρυντικά μηνύματα του πρώτου ημιχρόνου και βάζει μπρος για βελτίωση όσων δεν άρεσαν στο δεύτερο, αναμένοντας να δει όσα θα δουλευτούν στις επόμενες προπονήσεις να εφαρμόζονται και στον αγωνιστικό χώρο κατά επόμενο φιλικό που ακολουθεί κόντρα στην Αλ Γκαράφα.