Φιλικός συμβιβασμός για τον… διπρόσωπο Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Αλ Ουάσλ, στο δεύτερο φιλικό που έδωσε στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας.

Οι γαλάζιοι άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον Χάμπο ωστόσο ισοφαρίστηκαν στο 41’.

Πολύ καλή η παρουσία της Λεμεσιανής ομάδας η οποία κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, προβλημάτισε ωστόσο η εικόνα στο δεύτερο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη.

6' Χωρίς κάποια φάση ο αγώνας, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

10' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Δυνατό σουτ από τον Κρμέντσικ που έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

11' Σουτ από τον Ντόνιο, λίγο έξω περνάει η μπάλα.

19' Βρίσκει δίχτυα με τον Αμπντουραχίμι ο Απόλλωνας ωστόσο το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ.

28' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντόνιο, μπλοκάρει ξανά δύσκολα ο Αλ Σενάνι.

32' ΓΚΟΛ 1-0 ανοιγει το σκορ ο Απόλλωνας με τον Χάμπο Κυριάκου. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Γιούρτσεβιτς, βρήκε τον Ντόνιο το σουτ του οποίου κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό, και στην επαναφορά ο Χάμπος με πλασέ από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κλέψιμο του Ντόνιο, βρήκε τον Αμπντουραχίμι εντός περιοχής που έκανε το κοντινό σουτ με τον Αλ Σενανί να επεμβαίνει και πάλι σωτήρια.

41' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Αλ Ουασλ με κεφαλιά του Σεφέροβιτς. Αυτή ήταν και η πρώτη ευκαιρία της Αλ Ουάσλ στον αγώνα.

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη β' μέρους. Εκπολό και Μαλεκκίδης στις θέσεις των Πεϊμπέρνς και Γιούρτσεβιτς αντίστοιχα.

56' Πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο. Έπεσε ο γρήγορος ρυθμός του Απόλλωνα σε σχέση με το πρώτο μέρος.

58' Μαζεμένες αλλαγές από τον Αντόνε: Ντιγκινί, Ποντικός, Ψύχας, Ίλιεφ, Φιλιώτης, Σπόλιαριτς πέρασαν στον αγώνα.

64' Ο Δημητρίου μαζεύει πάνω στη γραμμή ένα μακρινό σουτ του Σεφέροβιτς στην πρώτη καλή στιγμή του β' μέρους.

75' Παραμένει χωρίς τη μεγάλη φάση το δεύτερο ημίχρονο.

82' Πιο επικίνδυνη η Αλ Ουάσλ, δεν απείλησε ωστόσο ιδιαίτερα την εστία του Δημητρίου.

- Τέλος στον αγώνα. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα.

Η εντεκάδα του Απόλλωνα: Δημητρίου, Γιούρτσεβιτς, Σκιέλβικ, Πεϊμπέρνς, Νταρίκβα, Χάμπος, Πέρετζ, Κολ, Αμπντουραχίμι, Ντόνιο, Κρμέντσικ