Ακρίτας - Σαλαμίνα 1-0: Τέταρτη και… VARμακερή!

Μετά από τρεις ήττες (δύο με 2-1 και μία με 4-1) σε ισάριθμες αναμετρήσεις ο Ακρίτας κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη του στη μεγάλη κατηγορία επί της Νέας Σαλαμίνας.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής για τον β’ όμιλο των πλέι οφ ο σύλλογος της Χλώρακας κατέβαλε με 1-0 τον αντίστοιχο της Αμμοχώστου στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Με την τρίτη νίκη της στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές η ομάδα του Ντένις Λακτιόνοφ έφτασε στους 23 βαθμούς, ενώ οι «ερυθρολεύκοι» συμπλήρωσαν τέσσερα παιχνίδια άνευ νίκης (0-2-2) και έμειναν στους 47.

Το πρώτο ημίχρονο είχε κάποιες αξιόλογες τελικές (8’ Κονέ, 33’ Τόρες / 20’ Κουμουρής, 43’ Φελίπε), συνάμα όμως αργό ρυθμό και ελάχιστες συγκινήσεις.

Το σκηνικό άλλαξε μετά την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Εράσο (51’) και άνοιξαν το σκορ στο 61’, το οποίο καταλογίστηκε μέσω VAR σε μαρκάρισμα του Μαργκάσα στον Εράσο και αξιοποίησε ο Τόρες.

Δύο λεπτά αργότερα ο σκόρερ ηττήθηκε σε τετ α τετ από τον Μελίσσα (63’), ακολούθησαν το λίγο άστοχο σουτ του Κουμουρή (65’), το δοκάρι του Γαβριήλ (70’), το χαμένο τετ α τετ του Κουμουρή (73’), ενώ στο 87’ ο Κονέ με άτσαλη προσπάθεια απομάκρυνσης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του!

Στις καθυστερήσεις (91’) οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά του Τολμές έπειτα από σέντρα του Κουμουρή, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ορθώς (μέσω VAR), καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Μποτεάκ είχε εκτελέσει το φάουλ κάνοντας δύο επαφές με την μπάλα.

ΑΚΡΙΤΑΣ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ    1-1 (28.4)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Σκόρερ: 61’ πέν. Τόρες
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Λάμπρος Λάμπρου, Μάριος Στυλιανού - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Μάριος Αντωνίου / AVAR: Ξένια Ηροδότου
Κίτρινες: Κλεμέντε
ΑΚΡΙΤΑΣ (4-2-3-1): Περντρέου - Σέχιτς, Μεντίμορετς, Σαραβάνια, Καραγιάννης - Γκονθάλεθ (87’ Κλεμέντε), Κονέ - Γαβριήλ, Εράσο, Αραούζο (68’ Λόπες) - Τόρες (94’ Ντραμέ).
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-2-3-1): Μελίσσας - Σεργίου (72’ Λεούκο), Άδωνη, Μαλεκκίδης, Νικολάου (81’ Βίκτωρος) - Καρλίτος (81’ Μαρτίνιο), Μαργκάσα (72’ Μιγκελίτο) - Μποτεάκ, Φελίπε (72’ Τολμές), Κουμουρής - Κλίμοβιτς.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα από το Sportime:

1' Σέντρα στο πρώτο ημίχρονο!

8’ Εκτός περιοχής σουτ του Κονέ, λίγο πάνω από την εστία του Μελίσσα!

12’ Εντός περιοχής σουτ του Εράσο, η μπάλα άουτ

20’ Εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Κουμουρή, αποκρούει σε κόρνερ ο Περντρέου!

32' Σέντρα του Νικολάου, κεφαλιά του Άδωνη, άστοχη

33’ Πλασέ του Τόρες προ του εξερχόμενου Μελίσσα, στο δεύτερο δοκάρι ο Εράσο κάνει γύρισμα στη μικρή περιοχή, όπου μπλοκάρει ο Μελίσσας!

43' Εντός περιοχής σουτ του Φελίπε, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Περντρέου!

45+1' Τέλος πρώτου μέρους

Χωρίς αλλαγές επιστρέφουν από την ανάπαυλα οι δύο ομάδες

46' Σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου

51’ Σέντρα του Γαβριήλ, αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή ο Εράσο δεν βρίσκει στόχο με την κεφαλιά του!

60’ Καλείται στο On field review ο διαιτητής για να δει ξανά ένα εντός περιοχής μαρκάρισμα του Μαργκάσα στον Εράσο

60’ Πέναλτι για τον Ακρίτα!

61' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΑΚΡΙΤΑΣ!

Ο Τόρες στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μελίσσα, ο οποίος πέφτει στην αριστερή

63' Από πάσα του Αραούζο ο Τόρες βγαίνει τετ α τετ με τον Μελίσσα, ο οποίος όμως αποκρούει σε κόρνερ!

65' Εντός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Κουμουρή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ!

68' Αλλαγή για τον Ακρίτα: Λόπες αντί Αραούζο

70' Δοκάρι για τον Ακρίτα σε φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Γαβριήλ έξω από την περιοχή!

72’ Τριπλή αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Τολμές, Λεούκο και Μιγκελίτο αντί των Φελίπε, Σεργίου και Μαργκάσα αντιστοίχως

73' Τακουνάκι Τολμές, πλασέ Κουμουρή από κλειστή γωνία, αποκρούει ο Περντρέου!

81' Διπλή αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Μαρτίνιο και Βίκτωρος αντί των Καρλίτος και Νικολάου αντιστοίχως

86' Δοκάρι για τη Σαλαμίνα, σέντρα του Λεούκο, ο Κονέ βάζει προβολή και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

87' Αλλαγή για τον Ακρίτα: Κλεμέντε αντί Γκονθάλεθ

92' Ακυρωθέν γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα!

Μετά από φάουλ στον Μαρτίνιο ο Μποτεάκ εκτελεί γρήγορα πασάροντας στον Κουμουρή, από τη σέντρα του οποίου ο Τολμές με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Κατόπιν εξέτασης της φάσης από τον VAR, ωστόσο, το τέρμα ακυρώνεται ορθώς, καθώς ο Μποτεάκ εκτέλεσε το φάουλ κάνοντας διπλή επαφή με την μπάλα

94' Αλλαγή για τον Ακρίτα: Ντραμέ αντί Τόρες

95' Κίτρινη στον Κλεμέντε