Κυπελλούχος η Apollon Ladies για 12η φορά

Η Apollon Ladies επικράτησε της Ομόνοιας με 1-0 στον τελικό Κυπέλλου Γυναικών που έγινε στην Αρένα και κατέκτησε τον τίτλο. Η ομάδα της Λεμεσού, μετά την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, σήκωσε και το Κύπελλο που είναι το 12ο στην ιστορία της.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα Apollon Ladies είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και την υπεροχή. Έφτιαξε αρκετές φάσεις και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, στο 19ο λεπτό. Η Freda με πολύ ωραίο σουτ, νίκησε την Κουζάλη για το 0-1, αποτέλεσμα που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στείλατε

Από την άλλη, η Ομόνοια δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους να γίνει απειλητική.

Στην επανάληψη η Apollon Ladies συνέχισε να είναι η ομάδα που είχε την υπεροχή και τον απόλυτο έλεγχο. Έφτιαξε και πάλι αρκετές φάσεις χωρίς όμως να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ και να καθαρίσει πιο γρήγορα τον αγώνα. Η Ομόνοια αν και έμεινε στον αγώνα, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Λεμεσιανής ομάδας και να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα.

Η εξέλιξη του τελικού:
-Αρχίζει ο αγώνας.
1' Πλασέ της Helmvall μπλοκάρει η Κουζάλη.
9' Κεφαλιά από την Freda, λίγο έξω η μπάλα.
15' Σουτ από την Freda, αποκρούει η Κουζάλη.
17' Σουτ της Γιάννου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πάνω από τα δοκάρια της Κουζαλή η μπάλα.
19' ΓΚΟΛ 0-1 για την ομάδα Apollon Ladies. Η Freda με πολύ ωραίο σουτ, νίκησε την Κουζάλη ανοίγοντας το σκορ στον τελικό.
- Στο 35ο λεπτό ο αγώνας, παραμένει το 0-1 για την ομάδα Apollon Ladies.
37' Σουτ από την Freda, δύσκολη απόκρουση από την Κουζάλη.
Ένα λεπτό καθυστέρηση.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
46' Κεφαλιά από την Freda, έξω η μπάλα.
52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από την Παναγιώτου μόλις έξω η μπάλα.
- Στο 67ο λεπτό ο αγώνας, παραμένει το 0-1 για την ομάδα Apollon Ladies.
69' Σουτ από τον Φαζίλα, αποκρούει η Ματθαίου.
72' Σουτ από την Hardy, η Κουζαλή αποκρούει την μπάλα.
74' Ακόμα ένα σουτ από την Freda, έξω η μπάλα.
84' Κεφαλιά της Freda, έξω η μπάλα.
86' Σουτ από την Freda εντός περιοχής, δύσκολη απόκρουση από την Κουζάλη.
Τρία λεπτά καθυστερήσεις.
Τέλος αγώνα, Κυπελλούχος η Apollon Ladies.

Κίτρινες: Βασιλείου, / Hardy,

Η Ομόνοια για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα Χρυσομηλιά με 3-0 στην ημιτελική φάση και η πρωταθλήτρια ομάδα Apollon Ladies στην β' φάση τη Lakatamia FC με 1-0 και στην ημιτελική φάση τη Λευκοθέα Λατσιών με 4-1.

Για την πρωταθλήτρια ομάδα Apollon Ladies θα είναι η 13η παρουσία σε τελικό και για την Ομόνοια η 3η συμμετοχή. Ο Απόλλωνας μετρά 11 κατακτήσεις (οι 10 συνεχόμενες) και ακολουθεί η ΑΕΚ Κοκκινοχωρίων με 2 κατακτήσεις. Από ένα τρόπαιο κατέκτησαν Λευκοθέα Λατσιών, Λήδρα, Πάφια, Βάμος Ιδαλίου, η Barcelona FA και Ομόνοια Λευκωσίας.

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Ομόνοια: Κουζαλή, Πίτσιλλου, Βασιλείου, Boveleth, Παναγιώτου, Ikwaput, Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Taneva, Ζαμάνη, Amoako.
Στον πάγκο: Μιλά, Έλληνα, Χρυσάνθου, Ρολάνδη, Γαλάτη, Πολυδώρου, Αστανιού, Ττερλά, Χατζηγρηγορίου, Μεσολογγίτου, Χατζιωσήφ, Παναγή.

Apollon Ladies: Ματθαίου, Gomez, Hardy, Παναγιώτου, Σάββα, Iordachiuse, Helmvall, Oppong, Γεωργίου, Freda, Γιάννου.
Στον πάγκο: Αναστασιάδη, Roelfsema, Manisha, Acheampong, Nalukenge, Anokye.

Διαιτητής: ΖΩΗ ΣΤΑΥΡΟΥ
Α' Βοηθός Διαιτητής: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ
Β' Βοηθός Διαιτητής:ΜΑΡΙΑ ΣΑΒΒΙΔΟΥ
Τέταρτος Διαιτητής:ΜΥΡΟΦΟΡΑ ΤΟΥΜΑΖΟΥ