Εξάρα με χατ τρικ του Κούτσακου

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε... περίπατο στην Πάφο και επέστρεψε στη βάση του με τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη του στη φετινή περίοδο. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 6-1 της καταδικασμένης Καρμιώτισσας, με τρεις ποδοσφαιριστές να σκοράρουν για πρώτη φορά. Τους Κατσαντώνη, Βινίσιους και Κούτσακο. Το σκορ άνοιξε ο Μιχαήλ με αυτογκόλ, ενώ για την Καρμιώτισσα μείωσε σε 1-2 ο Χριστοφή με πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μαζεμένα τα τέρματα τους. Η πρώτη δόση στο 25' με αυτογκόλ του Μιχαήλ και ένα λεπτό μετά με τον Κατσαντώνη και ακολούθησαν τα τρία γκολ σε διάστημα εφτά λεπτών από τους Βινίσιους (56') και Κούτσακο (58' και 62'). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κύπριος επιθετικός στο 88' και πανηγύρισε το χατ τρικ.

Η Καρμιώτισσα το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει στο 53' με πέναλτι, το οποίο δόθηκε από το VAR.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

10' Σκαφτό πλασέ από τον Ντε Βινσέντι, έδιωξε προ της γραμμής ο Μιχαήλ

13' Σουτ από τον Κλωναρίδη, με τα πόδια ο Παπλωματάς

21' Κεφαλιά του Κατσαντώνη, έξω η μπάλα

23' Μακρινό σουτ του Βρόντη, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας

25' Ο Παπλωματάς απέκρουσε το τετ α τετ με τον Κλωναρίδη

25' ΓΚΟΛ! Ο Αλέξανδρος Μιχαήλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας τοου και έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ 0-1

26' Ο Βρόντης με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι

26' ΓΚΟΛ! Ο Κατσαντώνης πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Παπλωματά σε κοντινή κεφαλιά του και με πλασέ έγραψε το 0-2

44' Κεφαλιά του Λουντέμο, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

Τέλος ημιχρόνου 0-2

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

48' Σουτ του Κλωναρίδη, έξω η μπάλα

52' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα μετά από την υπόδειξη του VAR

53' ΓΚΟΛ! Εκτέλεσε ο Χριστοφή και 1-2

55' Σουτ του Λουντέμο σε κόρνερ ο Παπλωματάς

56' ΓΚΟΛ! Ο Βινίσιους δίνει εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ

58' ΓΚΟΛ! Ο Κουτσάκος με κοντινό σουτ γράφει το 1-4

62' ΓΚΟΛ! Ο Κούτσακος γράφει το 1-5

84' Κεφαλιά του Ντίας στο δοκάρι

88' ΓΚΟΛ! Ο Κούτσακος σκοράρει και σημειώνει χατ τρικ

Τέλος αγώνα 1-6

Καρμιώτισσα (Γ.Ποντικός): Παπλωματάς, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Ρόμο, Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Μιχαήλ, Δημητρίου, Χέρσκοβιτς, Νεοφύτου

Στον πάγκο οι Κίττος, Χρυσοστόμου, Κωμοδίκης, Λιασίδης, Γεωργίου, Ορφανίδης, Γενεθλίου

ΑΠΟΕΛ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Λουντέμο, Βρόντης, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης, Κατσαντώνης, Κούτσακος

Στον πάγκο οι Πρινιωτάκης, Ντίας, Νούχιου, Σαχάρ, Μερκής, Γουίλερ, Σιέλης, Γεωργίου, Τσουτσούκη