Ανατροπή στις καθυστερήσεις με χρυσές αλλαγές για την Πορτογαλία!

Η Πορτογαλία αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 από την Τσεχία κατάφερε με τις αλλαγές να φτάσει στην ανατροπή στις καθυστερήσεις και να επικρατήσει με 2-1 με τον Ρονάλντο που έγινε ο πρώτος παίκτης που έπαιξε σε 6 Euro να γράφει ιστορία.

Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη στην πρεμιέρα της στο Euro 2024 κόντρα στην Τσεχία αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη τελική των τυπικά φιλοξενούμενων με 0-1 αλλά κατάφερε με τις χρυσές αλλαγές, τους Νέτο και Κονσεϊσάο, που μπήκαν στο 90' να φτάσει σε γκολ ανατροπής και νίκης με 2-1.

Την ίδια ώρα ο Ρονάλντο έγραψε ρεκόρ καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που έπαιξε σε 6 Euro ενώ ο Πέπε έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει η αναμέτρηση

8' Φάση για την Πορτογαλία. Γλυκιά σέντρα του Λεάο προς τον Ρονάλντο, ο οποίος δεν πιάνει καλά την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ.

24' Στιγμή για την Πορτογαλία. Μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε ακόμα ένα κόρνερ.

26' Φάση για την Πορτογαλία. Διαγώνια μπαλιά του Φερνάντες, δεν προλαβαίνει για λίγο να κάνει την προβολή ο Λεάο!

32' Διπλή ευκαιρία για την Πορτογαλία, η πρώτη τεράστια! Σε πρώτο χρόνο ο Στάνιεκ έβαλε εντυπωσιακό «στοπ» σε τετ-α-τετ με τον Ρονάλντο, ο οποίος, έστω και οριακά, φάνηκε να είναι εκτεθειμένος, για να έρθει στην εξέλιξη της φάσης ο Βιτίνια να πιάσει το μακρινό σουτ, με τον πορτιέρε της Τσεχίας να μπλοκάρει.

34' Νέα φάση για την Πορτογαλία. Ύστερα από ωραίο τακουνάκι του Ρονάλντο στον Βιτίνια, ο τελευταίος έπιασε το σουτ, με τον Στάνιεκ να διώχνει σε κόρνερ.

45'+1' Φάση για την Πορτογαλία. Ο Ρονάλντο γυρίζει και σουτάρει εντός περιοχής, με τον Στάνεκ ωστόσο να αποκρούει.

Τέλος ημιχρόνου.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

55' Φάση για την Πορτογαλία. Κεφαλιά του Ρονάλντο που πήγαινε μέσα, η μπάλα κόντραρε στον Χόλες και έφυγε κόρνερ.

62' ΓΚΟΛ η Τσεχία! 0-1! Φάση διαρκείας για τους Τσέχους, με την μπάλα να φτάνει στο όριο της περιοχής, με τον Πρόβοντ να πιάνει μονοκόμματη φαλτσαριστή σουτάρα στέλντοντάς τη στο απέναντι κάθετο δοκάρι και από εκεί στα δίχτυα!

69' ΓΚΟΛ η Πορτογαλία! 1-1! Αυτογκόλ!  Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Μέντες να πιάνει την κεφαλιά πάσα προς τον Ρονάλντο ο Στάνεκ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο πόδι του Χράνετς ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

78' Μακρινό σουτ του Βιτίνια, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Στάνεκ.

81' Διπλή ευκαιρία για την Τσέχια. Στα σώματα το σουτ του Σέβτσικ, άουτ εν συνεχεία από τον Σούτσεκ.

87' Σκοράρει ο Ζότα, δεν μετρά όμως το γκολ καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

90'+2' ΓΚΟΛ η Πορτογαλία! 2-1! Ωραία ενέργεια του Νέτο, κάνει τη σέντρα από αριστερά, με τον Χράνατς να μη διώχνει πειστικά και τον Κονσεϊσάο να λυτρώνει την Πορτογαλία με κοντινό τελείωμα!