Λύγισε με γκολάρες και... τύχη την Γεωργία σε ματς «ροντέο» η Τουρκία!

Με το άστρο του Αρντά Γκιουλέρ να λάμπει στο ντεμπούτο του σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση η Τουρκία επικράτησε με 3-1 της Γεωργίας για την πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024. Ο Μουλντούρ με φοβερό γκολ είχε ανοίξει το σκορ ενώ ο Ακαϊντίν έσωσε την ομάδα του από το 2-2 με σωτήρια κεφαλιά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το άστρο του Αρντά Γκιουλέρ έλαμψε στο ντεμπούτο του σε μεγάλη διοργάνωση με την Εθνική Τουρκίας με τον 19χρονο μέσο της Ρεάλ Μαδρίτης να οδηγεί τη χώρα του σε μια νίκη με 3-1 επί της Γεωργίας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ντόρτμουντ.

Ένα ματς που είχε τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια, πολλές χαμένες ευκαιρίες και στο 96' αντί να γίνει το 2-2 έγινε εν τέλει το 3-1 για τους Τούρκους που πήρεαν το τρίποντο.

Ο Μουλντούρ με φοβερό γκολ είχε ανοίξει το σκορ για την Τουρκία ενώ ο Ακαϊντίν, ο στόπερ που για ένα εξάμηνο έπαιξε ως δανεικός στον Παναθηναϊκό, έσωσε την ομάδα του από το 2-2 με σωτήρια κεφαλιά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και στην αντεπίθεση οι Τούρκοι έκαναν το 3-1.

Η  εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας

6' Καλή στιγμή για τους Τούρκους. Ο Τσαλχάνογλου το κόρνερ, ο Αϊχάν την κεφαλιά, αλλά η μπάλα άουτ.

10' Δοκάρι για την Τουρκία! Ο Γινλντίζ κάθετα την μπάλα, ο Κιοκτσού γύρισε, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Αίχάν που.... όπλισε και σούταρε με το δεξί αλλά η προσπάθεια του τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.

11' Μεγάλη ευκαιρία για την Γεωργία. Ο Μεκμπαμπισβίλι εκτός περιοχής σούταρε, η μπάλα κόντραρε, και μπέρδεψε τον Γκιουνόκ που έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία.

21' Προσπάθησε ο Γιλντίζ με σουτ να απειλήσει τον Μαμαρντασβίλι, άουτ η μπάλα.

26' ΓΚΟΛ ΦΟΒΕΡΟ Ο ΜΙΛΝΤΙΡ! 1-0 η Τουρκία με τον δεξιό μπακ να παίρνει το ριμπάουντ από διώξιμο του Κάσια και με ένα ΤΡΟΜΕΡΟ μονοκόμματο σουτ να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μαμαρντασβίλι! Όνειρο το γκολ!

27' Σκοράρει ξανά η Τουρκία με τον Γιλντίζ, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

30' Απειλεί ο Τσιταϊσβίλι για τη Γεωργία με σέντρα σουτ. Κόρνερ ο Γκιουνόκ.

32' ΓΚΟΛ Η ΓΕΩΡΓΙΑ, 1-1! Ο Μικαουτάτζε, έπειτα από γύρισμα του Κοτσορασβίλι , πλάσαρε στην κίνηση και νίκησε τον Γκιουνόκ! Ιστορικό γκολ για τους Γεωργιανούς.

35' Τεράστια ευκαιρία για να το γυρίσουν οι Γεωργιανοί. Ο Κβερκβέλια σήκωσε στον Κακαμπάτζε, αυτός με το κεφάλι αμέσως τροφοδότησε τον Μικαουτάτζε που αστόχησε με πλασέ από το ύψος τους πέναλτι.

- Τέλος ημιχρόνου.

- Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

52' Πολύ καλή στιγμή για τη Γεωργία με τον Μικαουτάτζε να ελευθερώνει το παιχνίδι στον Τσβιταϊτσβίλι, αυτός πάσαρε στον Κβαρατσχέλια που προσποιήθηκε, έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε για τον Μικαουτάτζε, αλλά ο Ακαϊντίν με τον Μπατακσί έβαλαν το στοπ.

57' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου. Με δύναμη η μπάλα προς το κέντρο της εστίας και πολλά φάλτσα. Έδιωξε ο Μαμαρντασβίλι.

65' ΓΚΟΛ 2-1. Ο Αρντά Γκιουλέρ πετυχαίνει ένα γκολ-ποίημα! 2-1 η Τουρκία με τον νεαρό άσο της Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα δυνατό, φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Μαμαρντασβίλι!

69' Μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 η Τουρκία. Ο Γιλντίζ πέρασε μπαλιά-τρύπα στον Καντιόγλου αυτός αμέσως το γύρισμα στον Κιοκτσού που έκανε κακό πλασέ με το αριστερό. Μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

70' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γεωργία. Η ομάδα του Σανιόλ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Κοτσορασβίλι να παίζει το 1-2 με τον Μικαουτάτζε, πήρε την μπάλα έκανε την προσποίηση και πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκιουνόκ.

87' Τεράστια επέμβαση του Μαμαρντασβίλι! Ο Τσελίκ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έκανε τη σέντρα στον Γιαζιτσί που μετά την κεφαλιά του είδε τον τερματοφύλακα της Γεωργίας να διώχνει σε κόρνερ.

90'+3' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για την Γεωργία. Με ένα σλάλομ ο Κβαρατσχέλια, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μικαουτάτζε που έκανε το πλασέ, αστόχησε!

90'+5' ΝΕΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΤΙΓΜΗ! Από φάουλ του Κβαρατσχέλια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μικαουτάτζε αστόχησε

90+6 ΓΚΟΛ 3-1 Η ΤΟΥΡΚΙΑ, με τον Ακτούρκογλου να κλέβει την μπάλα από κόρνερ, ο Μαμαρντασβίλι είχε ανέβει για την εκτέλεση του κόρνερ, και σε κενή εστία πλάσαρε για το 3-1.