Τρομακτικό 9-2 στο Μόναχο!

Η Μπάγερν Μονάχου άρχισε με τρομακτικό τρόπο το νέο φορμάτ του Champions League, αφού διέσυρε με 9-2 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και καρέ του Χάρι Κέιν.

Η Μπάγερν Μονάχου έγραψε ιστορία. Με τον Χάρι Κέιν να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής η Μπάγερν διέσυρε στο Αλιάνζ Αρένα τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε ένα τρομερό ματς αφού την φιλοδώρησε με 9 τέρματα (!) στην μεγάλυτερη νίκη της ιστορίας της στον θεσμό!

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν «σάκος» του μποξ στη Γερμανία και με το επικό 9-2 η Μπάγερν Μονάχου του Βινσέντ Κομπανί έδειξε έτοιμη για μεγάλα πράγματα στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Βινσέντ Κομπανί είδε το VAR να της ακυρώνει  το 1-0 του Γκνάμπρι για οφσάιντ, ωστόσο η τεχνολογία είδε πέναλτι και ο Χάρι Κέιν λίγα λεπτά μετά έκανε το 1-0 (19'), ενώ οι Γκερέρο και Ολίσε έγραψαν το 3-0 του ημιχρόνου.

Όμως η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επέστρεψε στο ματς αφού μέσα σε ένα λεπτό (49'-50') πέτυχε δύο τέρματα με τους Πέτκοβιτς και Ογκιβάρα για το 3-2.

Κάπου εκεί, η Μπάγερν αποφάσισε ότι η ομάδα της Κροατίας, έπαιξε όσο της αναλογούσε έτσι ο Άγγλος επιθετικός πέτυχε τρία γκολ (57', 73' και 78', τρία από αυτά με πέναλτι), για να κάνει το πρώτο του καρέ στο Champions League για το 7-2, ωστόσο ο Λιρόι Σανέ που μπήκε αλλαγή δε γινόταν να μείνει εκτός του πίνακα των σκόρερ.

Στο 85' διαμόρφωσε το 8-2, πριν ο Γκορέτσκα βάλει το... κερασάκι του 9ου γκολ με την Μπάγερν Μονάχου να τρομάζει την -ποδοσφαιρική- Ευρώπη.

Πηγή: sdna.gr