Τα... μωρά του Αμορίμ «κατάπιαν» την Λιλ

Ισοπεδωτική η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με την Λιλ (2-0), που δεν έκανε ούτε τελική!

Είναι η ομάδα με τον χαμηλότερο μέσο όρο στην Πορτογαλία, κι όμως έχει κάνει ένα φανταστικό ξεκίνημα με 5 σερί νίκες και τέρματα 19-2. Παρότι σχεδόν όλοι οι παίκτες της έκαναν ντεμπούτο στο Champions League, έδειχναν σαν να παίζουν χρόνια σε αυτό. Η Σπόρτινγκ έπιασε την Λιλ από τον λαιμό, δεν την άφησε ποτέ να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι και το 2-0 ήρθε απολύτως δίκαια σε ένα παιχνίδι μονόλογο για τα λιοντάρια.

Πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο Βίκτορ Γκιόκερες. Ο Σουηδός επιθετικός που σπάει φέτος τα κοντέρ ήταν και πάλι συνεπής στο ραντεβού με το γκολ και έχει πλέον 9 γκολ και 3 ασίστ μόλις σε 7 παιχνίδια.

Το ταμπούρι της Λιλ άντεξε 38 λεπτά, όταν στην πρώτη του υποψία ευκαιρίες ο Γκιόκερες έκανε το 1-0 και απλοποίησε την δουλειά της ομάδας του Αμορίμ που έγινε ακόμα πιο εύκολη δύο λεπτά αργότερα, με την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Άνχελ Γκόμες.

Οι Πορτογάλοι έπαιξαν με υπομονή και κλείδωσαν το ματς στο 65ο λεπτό με φανταστικό σουτ του Ντεμπάστ από τα 30 μέτρα, που σφήνωσε την μπάλα στο απέναντι παραθυράκι για το 2-0.

Απέναντι σε μία ομάδα που τελείωσε το παιχνίδι χωρίς τελική, η Σπόρτινγκ είχε τις ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, σε έναν απόλυτο μονόλογο, που έδειξε ότι τα λιοντάρια είναι φέτος για μεγάλα πράγματα και στην Ευρώπη!

Πηγή: sdna.gr