Στους «8» η Αταλάντα με 4 γκολ του απίστευτου Ίλισιτς!

Η "πρωτοεμφανιζόμενη" στο Τσάμπιονς Λιγκ ιταλική ομάδα πήρε με άνεση την πρόκριση από την... μπαρουτοκαπνισμένη Βαλένθια στο άδειο λόγω κορωνοϊού Μεστάγια!

Οι Μπεργαμάσκι είχαν επικρατήσει με το εντυπωσιακό 4-1 στο πρώτο ματς, αλλά αποφάσισαν ότι δεν θα δώσουν περιθώρια αντίδρασης στους Ισπανούς ούτε στον δεύτερο αγώνα. Στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ίλισιτς, στο 21' είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Γκαμεϊρό, αλλά στο 43' πήραν ξανά προβάδισμα με νέο εύστοχο πέναλτι του Ίλισιτς!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γάλλος φορ πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 21' και έφερε ξανά στα ίσια το σκορ, ενώ στο 67' ο Φεράν Τόρες έβαλε τη Βαλένθια μπροστά με 3-2. Η Αταλάντα όμως απάντησε άμεσα και στο 72' ο Ίλισιτς έκανε χατ-τρικ γράφοντας το 3-3! Στο 83' ο μαγικός απόψε Ίλισιτς ολοκλήρωσε το προσωπικό του "σόου" καθώς πέτυχε τέταρτο γκολ (!) και έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 3-4, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.