Η απάντηση ήρθε στο γήπεδο

Με τον ενδεδειγμένο, ιδανικό τρόπο απάντησε ο Απόλλωνας στα όσα ενοχλητικά, αν όχι προκλητικά ακούστηκαν το προηγούμενο διάστημα από την πλευρά της Ζελέζνιτσαρ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε το διπλό με 1-2 μέσα στο Σαράγεβο και αν και έχασε στο τέλος μια μεγάλη ευκαιρία για ένα καθαρό σκορ, επιστρέφει στην Κύπρο με ένα τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Καλύτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα οι νικητές, άνοιξαν το σκορ στο 23’ με αυτογκόλ του Μπογκίτσεβιτς και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 78’ χάρη σε ένα τρομερό βολέ του Εστεμπάν Σακέτι. Η ευκαιρία για να αποδράσουν με ένα ξεκάθαρο διπλό, ωστόσο, χάθηκε στο 89’ όταν ο Κρπιτς μείωσε διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα.

Ξεκίνημα σε χαμηλό τέμπο
Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Το παιχνίδι δεν είχε πολύ ψηλό ρυθμό, όμως ο Απόλλωνας έδειξε την πρόθεσή του να κρατήσει περισσότερο και να κυκλοφορήσει ορθόδοξα την μπάλα προκειμένου να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Και γκολ και δοκάρι
Η λύση για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρέθηκε τελικά στο 23’ από μια στημένη φάση. Ο Σακέτι κέρδισε φάουλ σε καλή θέση για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή από αριστερά. Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε μια σέντρα-φαρμάκι στην αντίπαλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα από το κεφάλι του Μπογκίτσεβιτς, που στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε προς τα πίσω και εντός εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Απόλλωνας άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του Παπουλή από το ύψος της μικρής περιοχής μετά την υπέροχη συρτή μπαλιά που του έβγαλε ο Ζοάο Πέδρο σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Άνετη διαχείριση
Στο επόμενο διάστημα ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμά του. Χωρίς να φορτσάρει και να απειλήσει ξανά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (δύο εκτός περιοχής σουτ των Χάμπου Κυριάκου και Σουμά ήταν πολύ άστοχα), συνέχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα από τη Ζελέζνιτσαρ που δεν έδειξε να έχει τον τρόπο να τον απειλήσει. Αντιθέτως, παρά το γεγονός ότι τα τελειώματά τους δεν ήταν ιδανικά με την μπάλα να καταλήγει πολύ άουτ, Μάγκλιτσα και Σαρδινέρο σε 57’ και 59’ αντίστοιχα βρέθηκαν σε θέσεις για να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος.

Πλήθυναν οι φάσεις, ήρθε κι άλλο γκολ
Η πρώτη αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 74’ με ένα εκτός περιοχής σουτ του Μπλαγκόγεβιτς με αξιώσεις, το οποίο, ωστόσο, δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Βάλε. Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση αφού ο Παπουλής βρέθηκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε άουτ δύο λεπτά αργότερα. Στην επόμενη ευκαιρία του, ωστόσο, ο Απόλλωνας δεν λάθεψε. Ο Σακέτι είδε την μπάλα να φτάνει προς το μέρος του μετά από απομάκρυνση των αμυντικών της Ζελέζνιτσαρ και με καταπληκτικό βολέ από μακρινή απόσταση «τρύπησε» τον Κιοσέβσκι, ισχυροποιώντας το προβάδισμα της ομάδας του στο 78’.

Μείωση από το πουθενά
Στα τελευταία λεπτά η Ζελέζνιτσαρ προσπάθησε με γεμίσματα να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Απόλλωνα. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων καθάριζαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος τις φάσεις, όμως στο 89’ ο Γιούστε δεν αντέδρασε σωστά σε μια μπαλιά που βρήκε για τον Κρπιτς, που τρύπωσε ανάμεσα στον Ισπανό και τον Βάλε, πλάσαρε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.