Ιράν - Φιλιππίνες 95-75: «Έκλεισε» θέση για Τόκιο το Ιράν

Το Ιράν προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο καθώς επικράτησε των Φιλιππίνων με 95-75 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Ιρανοί δικαιώθηκαν για την προσπάθειά τους στους αγώνες κατάταξης και πανηγύρισαν έξαλλα τη σπουδαία αυτή επιτυχία καθώς θα είναι στο Ολυμπιακό Τουρνουά του Τόκιο το ερχόμενο καλοκαίρι.

Το Ιράν είχε λύσεις κάτω από τα καλάθια με τον Χανταντί αλλά και από μακρινή απόσταση κι έτσι είχε τον πρώτο λόγο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (30-24, 10’). Οι Φιλιππίνες στηρίχθηκαν περισσότερο έξω από τα 6,75, δεν είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους κι αυτό πλήρωσαν ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκεί, το Ιράν φρόντισε να κάνει τη διαφορά πατώντας πάνω στα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 12 πόντων (45-33) μετά τη συμπλήρωσε 16 αγωνιστικών λεπτών. Εκεί το Ιράν έχασε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, την ίδια ώρα οι Φιλιππίνες δεν δικαιώθηκαν για την επένδυσή τους στο μακρινό σουτ (48-34ημ.).

Ο συνδυασμός της καλής άμυνας με τα καλάθια στο transition game έδωσε τη δυνατότητα στο Ιράν να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (58-37, 22:30), ενώ δεν είχε πρόβλημα να τη διατηρήσει (69-45, 28’) καθώς ένας… Μπατς δεν θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Μετά μάλιστα από ένα σημείο ο πρώην NBAερ κουράστηκε κι ένα το ένα λάθος μετά το άλλο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 75-50.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Για την ακρίβεια, το Ιράν έδειξε μεγαλύτερο πάθος για να αυξήσει τη διαφορά (83-54, 32:40), παρά οι Φιλιππίνες για να τη μειώσουν. 5:30 αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε από το παιχνίδι και ο Αντρέι Μπατς (προφανώς γιατί έβρισε τον διαιτητή).

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 48-34, 75-50, 95-75