Πεντάστερη Λειψία, διέσυρε την Κολωνία

Την 3η απανωτή νίκη της πήρε η Λειψία που με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα για να πάρει όπως και με την Μπόχουμ, μια ακόμα εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά με 5-1, που είναι 3η συνεχόμενη μετά την ήττα από την Μπάγερν.

Με αυτό το τρίποντο, η Λειψία ανέβηκε στην 4η θέση με 49 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Ντόρτμουντ, αλλά και αγώνα περισσότερο. Δύο γκολ για τον Λουίς Οπέντα, από ένα Τσάβι Σίμονς, Χαϊντάρα και Γιουσούφ Πόουλσεν.

Η Λειψία πήρε γρήγορο προβάδισμα με το γκολ του Tσάβι Σίμονς στο 15’ μετά από συνεργασία του Ντάνι Όλμο με τον Σέσκο και τον τελευταίο να δίνει την τελική πάσα στον σκόρερ. Τρία λεπτά μετά οι «τράγοι» απάντησαν με το γκολ του Ανταμιάν από ασίστ του Μαρτέλ για να έρθει η ισοφάριση με το σκορ αυτό να κλείνει το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε, ξέσπασαν και μέσα σε επτά λεπτά καθάρισαν το ματς. Στο 63’ ο Σίμονς σέρβιρε στον Οπέντα για το 1-2, ενώ στο 67’ ο Ράουμ βρήκε με ωραία σέντρα τον Οπέντα και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-3. Στο 70’ ήταν η σειρά του Χαϊνταρά να σκοράρει για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για την φιλοξενούμενη, για να κλείσει το σκορ στο 82’ ο Πόουλσεν που δεν χρειάστηκε περισσότερα από δέκα λεπτά από την είσοδο του στο ματς, να κλείσει το σκορ με δεξί σουτ.