Νέα Σαλαμίνα-Εθνικός Άχνας 2-1: Νάρσινγκ και Ντιακιτέ το έφεραν τούμπα!

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με ανατροπή 2-1 τον Εθνικό Άχνας, για την 12η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος, για το Β' γκρουπ. Οι ερυθρόλευκοι με τους τρεις βαθμούς έφτασαν τους 47 και έπιασαν την ομάδα της Άχνας στον πίνακα.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στον αγώνα. Στο 15ο και 19ο λεπτό μάλιστα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μιγκελίτο. Αρχικά δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει με κεφαλιά ενώ στην συνέχεια είχε χαμένο τετ α τετ.

Ακολούθως, ο Εθνικός ανέβασε ρυθμό και στο 23ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χριστοφή έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και πάτησε περιοχή. Έδωσε αριστερά στον Μ. Ηλία ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνες δεν είχε ρυθμό και λίγες καλές ευκαιρίες. Μέχρι το 67ο λεπτό που ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Νάρσιγνκ έφυγε στην αντεπίθεση από την μεσαία γραμμή, πλησίασε την αντίπαλη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Παναγή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα στο 89ο λεπτό. Ο Ντιακιτέ με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Παναγή για το 2-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Νέα Σαλαμίνα: Καλανίδης, Σεργίου (79' Κουμουρής), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Καρλίτος, Σπυριδάκης (79' Μαυρουδής), Προκοπίου (57' Κονέ), Οφόρι (69' Φράγκος), Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης (69' Λέουκο).

Στον πάγκο οι Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Μαυρουδής, Κορομά.

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Νικολάου (69' Μπίκερ), Αρτυματάς, Στυλιανού (57' Ιωάννου), Καμπρέρα (69' Περδίος), Ηλία, Χριστοφή (52' Ντράζιτς), Αγγελόπουλος (57' Λίπσκι).

Στον πάγκο οι Σταυρινού, Πεχλιβάνης, Μπέκερ, Ιωαννίδης.

Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος
AVAR: Αλλαγιώτου Ιωάννα