Μυθικός Νεϊμάρ: Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την Βραζιλία!

Ο 30χρονος σταρ της Σελεσάο έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση με την Βολιβία, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των προκριματικών του Mundial για την ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Ο Νεϊμάρ στο Mundial του Κατάρ ισοφάρισε τον θρυλικό Πελέ στα 77 γκολ στον πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών για την Βραζιλία και έψαχνε ένα γκολ που θα τον αφήσει μόνο του στην κορυφή.

Στην αναμέτρηση με την Βολιβία για την πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Mundial στην ζώνη της Λατινικής Αμερικής, ο Νεϊμάρ μπήκε με το πόδι πατημένο στο... γκάζι για το πολυπόθητο γκολ.

Στο 17ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, όμως η εκτέλεση του ήταν κακή, δίνοντας το δικαίωμα στον τερματοφύλακα της Βολιβίας να αποκρούσει.

O Νεϊμάρ, ωστόσο δεν επηρεάστηκε καθόλου και στο 61ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμόρφωσε το 4-0 για την Βραζιλία και έφτασε τα 78 γκολ με την φανέλα της Σελεσάο, αφήνοντας πίσω του τον θρυλικό Πελέ.

Πλέον ο 30χρονος εξτρέμ της Αλ Χιλάλ είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Βραζιλίας, μπαίνοντας για πάντα στο πάνθεον του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου.

Πηγή: sdna.gr