Μουντομπάσκετ: To πρόγραμμα των τελευταίων αγώνων κατάταξης

Δυο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό (9/9) πρόγραμμα με τους τελευταίους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 με την Ιταλία να αντιμετωπίζει την Σλοβενία και την Λετονία την Λιθουανία.

Το Μουντομπάσκετ ετοιμάζεται να… ρίξει αυλαία με τον μεγάλο αυριανό (10/9) τελικό της Γερμανίας κόντρα στην Σερβία, ωστόσο σήμερα ολοκληρώνονται και οι αγώνες κατάταξης των θέσεων 5-8 με δυο μεγάλα παιχνίδια. Το πρώτο χρονικά ματς είναι το Ιταλία-Σλοβενία (11:45 Νovasports Start) με τον νικητή να καταλαμβάνει την 7η θέση και τον χαμένο την 8η. Οι Ιταλοί ηττήθηκαν το πρωί της Τρίτης (7/9) από την Λετονία με τον Τζιανμάρκο Ποτσέκο να μοιράζει χρόνο συμμέτοχης στους παίκτες του αφήνοντας τον Σιμόνε Φοντέκιο εκτός για λογούς ξεκούρασης. Από την άλλη η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς εμφανίστηκε άδεια από δυνάμεις κόντρα στην Λιθουανία και έχασε εύκολα με 100-84.

Ο δεύτερος και τελευταίος αγώνας κατάταξης στο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι το ντέρμπι της Βαλτικής. Λιθουανία και Λετονία διασταυρώνουν τα ξίφη τους (15:30 Νovasports Start) με τον νικητή να κατακτά την 5η θέση. Πρόκειται για δυο ομάδες που εντυπωσίασαν στην διοργάνωση με τις εμφανίσεις τους, κάνοντας μάλιστα και μεγάλες εκπλήξεις. Η Λετονία πέταξε έξω την Βραζιλία, ενώ κέρδισε και την Ισπανία, ωστόσο έχασε την πρόκριση στους «4» του τουρνουά κυριολεκτικά στο σουτ από την Γερμανία. Από την άλλη η Λιθουανία παρά τις απουσίες που είχε στο ρόστερ της κατάφερε να κερδίσει τις ΗΠΑ, ενώ να θυμίσουμε πως πέταξε εκτός και την Εθνική μας ομαδα.