Μπάσκετ ΟΠΑΠ Γυναικών: Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ

Η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, κερδίζοντας με 63-47 την Αναγέννηση Γερμασόγειας. Πλέον, οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους 24 βαθμούς.

Koρυφαίες για τις νικήτριες η Sara Nicole Dickey (22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Πέτρα Όρλοβιτς (18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η Αναγέννηση Γερμασόγειας έκανε ξεκίνημα με σερί έξι πόντων, με ένα καλάθι της Hurley και δυο της Τσενακλίεβα (0-6), ενώ στο 7' είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (6-16) μετά το δίποντο της Τόρλακ. Στη συνέχεια η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC έφτιαξε σερί οκτώ πόντων και στο 9' με το καλάθι της Όρλοβιτς πλησίασε στους δυο πόντους (14-16). Ακολούθησε βολή της Νικολακοπούλου (14-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει μετά το λέι απ της Μαυρουδή (16-17).

Στο 14' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 19-19 με τη βολή της Γεωργίου, ενώ λίγο αργότερα μπήκε μπροστά με τη βολή της Dickey (20-19). Στο 16' με τις δυο βολές από την Stone το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο 24-24, με τις «γαλαζοκίτρινες» στη συνέχεια να φτιάνουν σερί εφτά πόντων και ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου μετά τη βολή της Όρλοβιτς προηγήθηκαν με 31-24. Στη συνέχεια ήρθε τρίποντο της Κοντού (31-27) για ακολουθήσει τρίποντο της Μαυρουδή και λέι απ της Dickey για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 36-27.

Η διαφορά έφθασε στους 19 πόντους (46-27) στο 23' με το δίποντο της Dickey, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντο της Τόρλακ για να γίνει το 51-39. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, διευρύνοντας τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους (πέτυχαν 12 έναντι 8) και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 63-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-27, 51-39, 63-47