Σα Πίντο: « Αξίζουμε περισσότερα από τους άλλους και θα το πάρουμε»

Οι δηλώσεις του τεχνικού του ΑΠΟΕΛ Ρικάρντο Σα Πίντο μετά το τέλος του ντέρμπι με την Ομόνοια για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ.

«Στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να τελειώσουμε με 2-0 μίνιμουμ, ήμασταν καλύτεροι. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να σκοράρεις, είναι κρίμα που δεν το καταφέραμε στο α’ μέρος. Στο β’ ημίχρονο δεν είχαμε την ίδια αφοσίωση και πειθαρχεία. Είχαμε αντίπαλο που θα κυνηγούσε το δικό μας λάθος, το περίμεναν και σκόραραν. Το γκολ ήταν δύσκολο για μας να επιστρέψουμε στο ματς, μας πλήγωσε. Το νιώσαμε, προσπαθήσαμε να το αλλάξουμε, να ρισκάρουμε όμως δυστυχώς χωρίς να σκοράρουμε. Το πρωτάθλημα είναι η προτεραιότητα μας, πάμε για δύο αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική, παραμένουμε ζωντανοί και πρώτοι. Δεν θα παίξουμε για την ισοπαλία αλλά για τη νίκη, αυτός είναι ο ΑΠΟΕΛ. Παίζουμε στην έδρα μας, με τον κόσμο μας. Αξίζουμε περισσότερα από τους άλλους και θα το πετύχουμε, θα το πάρουμε. Δουλέψαμε σκληρά για να είμαστε εδώ. Κάναμε ρεκόρ βαθμολογίας από τα προηγούμενα χρόνια, είμαι περήφανος για τους παίκτες μας. Όλο το οικοδόμημα του ΑΠΟΕΛ αξίζει τον τίτλο και οι οπαδοί μας. Είναι ο πιο δύσκολος χρόνος για τον ΑΠΟΕΛ και δεν το λέω εγώ αυτό».

«Δουλεύω στις προπονήσεις για το κάθε παιχνίδι, είμαι περήφανος για όλους, αξίζαμε περισσότερο, αν ήμασταν πιο αποτελεσματικοί και σε αυτό το ματς... Κρίμα που δεν κερδίσαμε, είμαστε ψύχραιμοι, πιστεύουμε στους εαυτούς μας. Σεβόμαστε τον αντίπαλο».