Άνετα ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το καθήκον του κόντρα στον Αλεξάντρ Μουλέρ στο τρίτο γύρο του Shanghai Masters και πέφτει τώρα πάνω στον Ντανίλ Μεντβέντεφ!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.12) υπέταξε τον 27χρονο Γάλλο (Νο.74) με 6-3, 7-5 σε 78 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16», όπου περιμένει από την Κυριακή ο Ρώσος.

O μεγάλος αγώνας θα γίνει αύριο (9/10) και ο Στεφ θα προσπαθήσει να βελτιώσει το head to head, καθώς έχει πάρει μόνο τέσσερις νίκες σε 13 αναμετρήσεις με τον Νο.5 τενίστα στον κόσμο.

Είναι ένας παίκτης που πάντα δημιουργεί αγωνιστικά και... ψυχολογικά προβλήματα στον Στεφ, αν και ο 26χρονος τενίστας τα πάει κάπως καλύτερα τα τελευταία χρόνια... Το βέβαιο είναι ότι θα πρέπει να ανεβάσει το επίπεδό του για να χτυπήσει τον αγώνα!

Σήμερα δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά κόντρα στον Μουλέρ, αφού ήταν φανερή η διαφορά κλάσης. Με ένα μπρέικ στο έβδομο γκέιμ του πρώτου σετ (4-3) «έγραψε» το 1-0 και στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα στο έκτο γκέιμ, όταν προηγήθηκε με 4-2.

Είχε, ωστόσο, ένα μικρό... μπλακ άουτ όταν σέρβιρε για την πρόκριση στο 5-4 και το αποτέλεσμα ήταν να δεχθεί το μπρέικ και να ξαναμπεί ο Γάλλος στη διεκδίκηση του σετ.

Ο Στεφ, ωστόσο, πίεσε στο 6-5, βρέθηκε με τριπλό ματς πόιντ και έκλεισε τον αγώνα με ένα υπέροχο πέρασμα, που δικαιολογημένα πανηγύρισε έντονα!

Το ματς με τον Μεντβέντεφ θα είναι ένα γερό τεστ και αν το ξεπεράσει, μάλλον θα αρχίσει να ξανασκέφτεται την πρόκριση στο ATP Finals, από την οποία έχει απομακρυνθεί τον τελευταίο καιρό...

Πηγή: sdna.gr