China Open: Στην Ίγκα Σφιόντεκ ο τίτλος

Τους 16 τίτλους έφτασε στην καριέρα της η Ίγκα Σφιόντεκ. Η Πολωνή τενίστρια, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, επιβλήθηκε με με 6-2, 6-2 της Λουντμίλα Σαμσάνοβα παίζοντας εξαιρετικό τένις και κατέκτησε τον τίτλο του China Open. Αφού πρώτα «έσπασε» το σερί 16 νικών της Αμερικανίδας Κόκο Γκοφ στα ημιτελικά, η Σφιόντεκ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον καταληκτικό αγώνα της στο Πεκίνο.

Με βασικό «όπλο» το service (83%), η Σφιόντεκ, μετά το 2-2 στο πρώτο σετ, είδε την αντίπαλό της να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο 6ο game, η Σφιόντεκ έκανε το πρώτο break, για να προηγηθεί με 5-2 και να κάνει το 1-0 με 6-2.

Στο δεύτερο σετ, η Σφιόντεκ ανέβασε την απόδοσή της και στο 4ο game πήρε προβάδισμα τριών games (4-1). H Ρωσίδα Σαμσόνοβα κράτησε το service της (4-2), αλλά η Σφιόντεκ απέδειξε την ανωτερότητά της για το 5-2. Και εν συνεχεία πήρε τον πόντο και με 6-2 ξανά κατέκτησε τον τίτλο.

Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη της Σφιόντεκ, χάρη στην οποία έφτασε τους 6 τίτλους WTA 1000 που είναι και πρώτος WTA 1000 τίτλος της εντός τους 2023.