Xωρίς φρένα στο Λονδίνο ο Τζόκοβιτς!

Ακόμα και ένας εξαιρετικός Αντρέι Ρούμπλεφ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω από το να πάρει ένα σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο επτά φορές νικητής του Wimbledon επικράτησε του 25χρονου Ρώσου με 4-6, 6-1, 6-4, 6-2, 6-3 και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης για 12η φορά στην καριέρα του, πλησιάζοντας τον Ρότζερ Φέντερερ σε απόσταση... βολής (13). Έφτασε, όμως, τον θρυλικό Ελβετό σε συνολικό αριθμό major ημιτελικών, καθώς έχουν προκριθεί και οι δύο σε 46 και είναι στην πρώτη θέση της λίστας.

Όπως και στο ματς με τον Χούμπερτ Χούρκατς, ο Νόλε ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον αντίπαλό του, όμως έχει τον τρόπο να... πατάει το γκάζι όποτε πρέπει και να μη δίνει και πολλά δικαιώματα!

Έχοντας αρκετά προβλήματα στο πρώτο σερβίς του στο πρώτο σετ, δέχτηκε το μπρέικ στο ένατο γκέιμ και έμεινε πίσω στο σκορ, όμως ήταν ισοπεδωτικός στο δεύτερο σετ και έδειξε ποιος είναι το... αφεντικό της αναμέτρησης.

Στο τρίτο σετ πήρε το προβάδισμα με 3-2 και πήρε τις μπάλες να σερβίρει για το δεύτερο σετ στο 5-4, όμως χρειάστηκε να σβήσει τρία μπρέικ πόιντ του Ρούμπλεφ και να εκμεταλλευτεί το πέμπτο σετ πόιντ του για να βάλεις τις γερές βάσεις για τη νίκη του.

Στο και έφτασε στην 33η σερί νίκη του στο Wimbledon. Ήταν ο 400ος major αγώνας του, αριθμός στον οποίο έχουν φτάσει μόνο οι Σερένα Γουίλιαμς και Ρότζερ Φέντερερ.

Για τον Ρούμπλεφ ήταν η όγδοη φορά που χάνει σε οκτάδα Grand Slam και έχει αυτή την απογοητευτική πρωτιά, καθώς κανείς άλλος δεν έχει χάσει τους οκτώ πρώτους του προημιτελικούς.

Ο Γιάνικ Σίνερ, από την άλλη, επόμενος αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρώσου Ρομάν Σαφιούλιν με 6-4, 3-6, 6-2, 6-2 και έκλεισε θέση σε major ημιτελικό για πρώτη φορά στην καριέρα του (1-4 σε προημιτελικούς).

Είναι μόλις ο τρίτος Ιταλός στην ιστορία, μετά τους Πιετράντζελι και Μπερετίνι, που φτάνει στην τετράδα αυτής της διοργάνωσης.

Θυμίζουμε ότι ο άλλος ημιτελικός θα προκύψει από τα αυριανά ματς Αλκαράθ-Ρούνε (17.30) και Μεντβέντεφ-Γιούμπανκς (17.00).