Εμφατική επιστροφή του Τζόκοβιτς στο tour

Αρκετά... κέφια είχε ο Νόβακ Τζόκοβιτς στην επιστροφή του στο tour μετά από 81 ημέρες απουσίας!

Ο Σέρβος τενίστας έκανε «περίπατο» απέναντι στον Πάμπλο Αντουχάρ, χάνοντας μόλις τρία game από τον 36χρονο Ισπανό (νο 115 στον κόσμο), όλα στο δεύτερο σετ (6-0, 6-3) και προκρίθηκε άκοπα στους «8» του τουρνουά Όπεν που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο «Νολε» έδειξε ότι... δεν αστειευόταν. Ήταν πολύ φρέσκος στην επάνοδό του στους αγώνες μετά τις 10 Ιουλίου και τον τελικό του Wimbledon και χρειάστηκε 97 λεπτά για να επικρατήσει άνετα με 2-0 του Αντουχάρ.

Ο Τζόκοβιτς έκλεισε το ματς με μόλις 8 αβίαστα λάθη, 29 winners και χάνοντας μόλις 13 πόντους στο πρώτο σετ το οποίο πήρε 6-0 μέσα σε 29 λεπτά! Ο Ισπανός ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο, αλλά ο «Νόλε» δεν του επέτρεψε να χαρεί πολύ και μετά το 3-3 πήρε τρία σερί game για να κλείσει τον αγώνα και να πανηγυρίσει την 27η νίκη του μέσα στη σεζόν.