O Ζβέρεφ πέρασε στα ημιτελικά του Rolan Garros

Σε εξαιρετική αγωνιστική περίοδο δείχνει να βρίσκεται ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, που προκρίθηκε στον παρθενικό του ημιτελικό στο Roland Garros, μετά την πολύ άνετη νίκη του σε βάρος του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα.

Εκμεταλλευόμενος και την κούραση που είχε στις πλάτες του από τα πολλά sets που είχε παίξει την 1η εβδομάδα αγώνων ο Φοκίνα, ο Γερμανός του άφησε μόλις έξι games στη μεταξύ τους αναμέτρηση και έγινε ο πρώτος ημιφιναλίστ του φετινού Γαλλικού Όπεν.

Μέσα σε μόλις μια ώρα και 38 λεπτά, ο Νο6 τενίστας του κόσμου επικράτησε του πρωτάρη σε προημιτελικούς Ισπανού, με 6-4, 6-1, 6-1 και περιμένει πλέον τον νικητή του μεγάλου ντέρμπι Τσιτσιπάς – Μεντβέντεφ (8/6, 22:00), για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Πηγή: Tennis24