Σε αδιανόητο ματς ο Τιμ νίκησε με 2-0 τον Ναδάλ

Ο Ντόμινικ Τιμ επιβεβαιώνει στο ATP Finals ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετά τον τραυματισμό του. Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά στην πρεμιέρα, ο Αυστριακός έκανε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον Ράφα Ναδάλ, τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ σε ισάριθμα τάι μπρέικ 7-6 (4), 7-6 (4), σε έναν απίστευτο αγώνα για την 2η αγωνιστική του τουρνουά.

Οι δύο αθλητές έδωσαν μία μοναδική παράσταση, ίσως στο καλύτερο ματς στο 2020 σε επίπεδο tour, με τον Τιμ να νικά στις λεπτομέρειες και να βρίσκεται ήδη στους ημιτελικούς για δεύτερη σερί χρονιά.

Από το τελικό σκορ φαίνεται πως και οι δύο αθλητές άξιζαν τη νίκη, με τον Ναδάλ να παίζει σπουδαίο τένις, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει όχι τη νίκη, αλλά έστω κι ένα σετ που ίσως να έπαιζε σημαντικό ρόλο στην υπόθεση πρόκριση.

Ο Ισπανός είναι υποχρεωμένος να περιμένει τον αποψινό (22:00) αγώνα του Τσιτσιπά με τον Ρούμπλεφ. Αν επικρατήσει ο Έλληνας πρωταθλητής, τότε την Πέμπτη ο αγώνας Ναδάλ-Τσιτσιπάς θα κρίνει ποιος θ΄ ακολουθήσει τον Τιμ στους «4» από τον όμιλο του Λονδίνου!

Στο πρώτο σετ, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ ο Ναδάλ προηγήθηκε με διπλό μπρέικ σε 5-2 και είχε set point στο 6-5 αλλά ο Τιμ αποδείχθηκε... επτάψυχος. Με τρομερά χτυπήματα κάτω από πίεση κατάφερε να «γυρίσει» την εις βάρος του κατάσταση και να πανηγυρίσει το 1-0 (με 9-7)!

Η παράσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Και εκεί ο Ναδάλ πλησίασε σε δύο μπρέικ πόιντς στο σερβίς του Τιμ ο οποίος όμως, εκεί που έδειχνε ότι δεν τα κατάφερνε έβγαζε τεράστια ψυχικά αποθέματα και κρατούσε το σερβίς του!

Δίχως να έχει κάνει μπρέικ στο ματς έφτασε τελικά σε τριπλό ματς πόιντ ενώ ο Ναδάλ είχε το σερβίς στο 4-5. Ο Ισπανός έμεινε στον αγώνα και το τλάι μπρέικ έκρινε και αυτό το σετ.

Αυτή τη φορά ο Τιμ προηγήθηκε, έφτασε σε τριπλό ματς πόιντ λυγίζοντας τελικά τον μεγάλο αντίπαλό του, ο οποίος όπως πάντα τα είχε δώσει όλα.