Τσιτσιπάς: Ψύχραιμος και δυνατός στα κρίσιμα, απέκλεισε τον Ίσνερ

Στην προημιτελική φάση του Western & Southern Open, προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μια ακόμη πειστική εμφάνιση στη Νέα Υόρκη και απέκλεισε τον Τζον Ίσνερ.

Στην προημιτελική φάση του Western & Southern Open, προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μια ακόμη πειστική εμφάνιση στη Νέα Υόρκη. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στη δύσκολη μάχη με τον big server, Τζον Ίσνερ και κατάφερε να φύγει νικητής από το Court 10 μετά από δύο κλειστά σετ που κρίθηκαν στο tie break, με 7-6(2), 7-6(4).

ο Νο4 του ταμπλό, δεν έχασε το ρυθμό του παρά τη διακοπή του αγώνα, λόγω βροχής, προς το τέλος του εναρκτήριου σετ και 1 ώρα και 46 λεπτά, καθαρού αγώνα, σημείωσε τη δεύτερη νίκη του σε τέσσερις αναμετρήσεις με τον πανύψηλο (2,08μ.) Αμερικανό.

"Ήταν πολύ δύσκολο ματς. Τα επίπεδα της συγκέντρωσης και της προσοχής μου έπρεπε να είναι συνέχεια σε υψηλό επίπεδο. Ο Τζον είναι απρόβλεπτος παίκτης. Μπορεί να γίνει πολύ επιθετικός. Αν δεν έχεις πρώτα σερβίς, μπορεί να την πληρώσεις οπότε δικαιώθηκα με την επιλογή μου να είμαι επιθετικός και να ασκώ συνέχεια πίεση" είπε ο Στέφανος αμέσως μετά.

Στα προημιτελικά της Masters διοργάνωσης (Τετάρτη, 00:00GR), ο 22χρονος πρωταθλητής μας θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει έναν ακόμη μεγάλο server του tour, μετά τη νίκη του Τζον Όπελκα με 6-3, 7-6(4) επί του Ματέο Μπερετίνι νωρίτερα.

Ο αγώνας διακόπηκε με τον Τσιτσιπά να προηγείται 6-5 games στο εναρκτήριο σετ. Μόλις επέστρεψαν στο court, ο Στέφανος είχε set point στο σερβίς του Ίσνερ αλλά τελικά έκλεισε το 1ο σετ στο tie break.

Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς έσωσε και τα δύο break points του Ίσνερ, στο ξεκίνημα του σετ και στη συνέχεια πραγματοποίησε ένα ακόμη αποφασιστικό tie break, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Πηγή: Tennis24