Ομόνοια29Μ-ΕΝΠ 1-1: Συμβιβασμός στο ντέρμπι... με δύο γκολάρες

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής στην Β' κατηγορία ανάμεσα στην Ομόνοια29Μ και την ΕΝΠ. Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο Δημήτρης Χάματσος με τον Κοσμά και ο Φαμπίνιο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Η Ομόνοια29Μ είναι στην πρώτη θέση με 54 βαθμούς, από την άλλη η Ένωση πήγε στους 51 και είναι αυτή την στιγμή στην δεύτερη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, περισσότερο δύναμη από τους ποδοσφαιριστές. Επίσης, πολύ λίγες ήταν οι καλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, άλλαξαν τα δεδομένα και είδαμε πιο καλό ποδόσφαιρο τόσο από τους γηπεδούχους, όσο και από την φιλοξενούμενη ομάδα. Όσο φτάναμε προς το τέλος, οι δύο ομάδες απειλούσαν περισσότερο. Στο 78ο λεπτό, ήρθε και το πρώτο γκολ. Ο Κοσμά με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ΕΝΠ. Η απάντηση της Ομόνοιας 29Μ ήρθε στο 84ο λεπτό με άλλο ένα πανέμορφο τέρμα. Ο Φαμπίνιο με  ανάποδο εντός περιοχής, νίκησε τον Κουτσού για το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

-Αρχίζει ο αγώνας.

- Υπάρχει διακοπή καθώς άναψαν καπνογόνα οι φίλοι των γηπεδούχων.

- Συνεχίζεται ο αγώνας στο 8ο λεπτό.

- Συμπληρώσαμε το δεκάλεπτο, το 0-0 παραμένει.

16' Δυνατό σουτ του Ντρέκσα απο πολύ κοντά, έξω η μπάλα.

19' Σούτ από τον Σωτηρίου, έξω η μπάλα.

- Παίζουμε στο 40 λεπτό, δυνατές μονομαχίες από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

44' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Φιάκκα, διώχνει δύσκολα ο Κουτσού.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

- Τέλος ημιχρόνου.

- Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

50' Σουτ από τον Ιωάννου, έξω η μπάλα.

59' 59' Ευκαιρία για την Ο29Μ. Ο Σιαθάς έφυγε στην αντεπίθεση όμως στην τελική του προσπάθεια άνοιξε την μπάλα και με την παρέμβαση του Κουτσού δεν μπόρεσε να σκοράρει.

67' Μεγάλη φάση για την Ένωση, ο Χριτοφή με ανάποδο από κοντινή απόσταση δεν μπορεί να νικήσει τον κίπερ της Ομόνοιας29Μ.

70' Σουτ από τον Φαμπίνιο, η μπάλα στο δοκάρι.

78' ΓΚΟΛ 0-1 η ΕΝΠ. Ο Κοσμά με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι.

83' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Ομόνοια 29Μ. Ο Φαμπίνιο με εκπληκτικό ανάποδο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

-Τώρα επαναρχίζει ο αγώνας, θα έχουμε αρκετά λεπτά καθυστέρηση.

Χρόνος καθυστέρησης, 14 λεπτά.

-Στο 90+6 ο αγώνας.

102' Σουτ από τον Κοσμά, έξω η μπάλα.

- Τέλος αγώνα

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ: Στρέζος, Κονομής, Ιωάννου, Φοινίρης, Αλαμπρίτης (57' Σιαθάς/ 90+7' Ανδρέου), Μάρτινς, Αρτεμίου (75' Βρίκκης), Πικής (75' Μπούτνικ), Φιάκας, Σωτηρίου, Παύλου.

Στον πάγκο: Μαυραντώνης, Κώστα, Στεφάνου, Ανδρέου, Κουμής, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Βρίκκης, Φιλίππου, Σιαθάς, Μπούτνικ, Κυλίλης.

ΕΝΠ: Κουτσού, Χριστοφή, Παπαθανασίου, Λουσέρο, Σαμπού, Μέιρα (90+6' Δημοσθένους), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Α. Γεωργίου, Βουτσένοβιτς (76' Κοσμά), Δ. Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Φραγκέσκη, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Δανιήλ, Μαυρουδής, Δημοσθένους, Κοσμά, Δ. Χαραλάμπους, Γεωργίου, Φλουρής, Καλογήρου, Σ. Γεωργίου.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ταραπουλούζης Σίμος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης