Ρετρό: Παίκτες που έγραψαν ιστορία, Κωστάκης Βασιλειάδης

Ένας φουνταριστός κυνηγός που έγραψε ιστορία στον Απόλλωνα και το κυπριακό ποδόσφαιρο γενικότερα, ήταν ο Κωστάκης Βασιλειάδης, μόνιμος σκόρερ της ομάδας του.  Δυνατός και με τεχνική κατάρτιση, ήταν επικίνδυνος στην αντίπαλη περιοχή και μπορούσε να σκοράρει με την ίδια ευχέρεια τόσο με τα πόδια όσο και με το κεφάλι.

Ήταν ο παίκτης που… καθόρισε τον πρωταθλητή την περίοδο 1969-70 σε ένα δραματικό πρωτάθλημα όπου είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή και την ΕΠΑ να παίρνει τον τίτλο λόγω καλύτερη αναλογίας τερμάτων από τον Πεζοπορικό και την Ομόνοια. Ο ΠΟΛ έπαιζε το Σάββατο στο ΓΣΟ με τον αδιάφορο Απόλλωνα και θα έπαιρνε τον τίτλο με νίκη (ακόμα και με ισοπαλία όπως διαπιστώθηκε στο τέλος). Τελικά ο Απόλλωνας κέρδισε 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Βασιλειάδη, ενώ την επόμενη ημέρα, σε ένα φοβερό παιχνίδι ΕΠΑ και Ομόνοια αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με την ΕΠΑ να κατακτά το πρωτάθλημα.

Ο Βασιλειάδης από τα 17 του χρόνια παίζει στον Απόλλωνα. Ξεκίνησε το 1959 και τερμάτισε την καριέρα του το 1972 σε ηλικία 30χρόνων.

Στο ξεκίνημα της καριέρας του στον Απόλλωνα ήταν και οι Φανταίος, Συλιτζιώτης, Κρ. Βέβης, Γ. Πρωτοπαπάς, Περεντός, Ευαγγελίδης, Παπαδήμος, Σιαμαλάς, Βουδάσκας, Π. Κρυστάλλης, Τομαζίδης, Γαβαλάς, Δημ. Αντωνίου, Κονναρής, Διανέλλος, Α. Κύρου, Γ. Βασιλειάδης.

Στο φινάλε της καριέρας του είχε για συμπαίκες και τους Παπαϊωάννου, Αριστείδου, Αντρονίκου, Μέη, Γεννάρη, Π. Γιολίτη, Χρ. Γιολίτη, Μ. Πελεντρίτη, Μ. Κακουλλή, Ζορπά, Κυριακίδη, Στ. Λάμπρου, Α. Παναγίδη, Στυλιανού, Α. Κωνσταντίνου, Πάπουτσο.

Ο διεθνής σέντερ φορ του Απόλλωνα, ήταν ο φόβος και ο τρόμος των αντιπάλων τερματοφυλάκων με τα απίθανα, τρομερά και φαρμακερά του σουτ, ενώ διακρίθηκε ιδιαίτερα για τα καρφωτές κεφαλιές του.

Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος την περίοδο 1970-71 μαζί με τους Ανδρέα Στυλιανού (ΑΠΟΕΛ), και Πανίκο Ευθυμιάδη (Ολυμπιακός) όταν πέτυχαν από 11 τέρματα.

Η πιο παραγωγική του χρονιά, ήταν το 1966-67 όταν πέτυχε 17 τέρματα. Πανηγύρισε δύο κύπελλα με τον Απόλλωνα.

Έπαιξε στην ομάδα μαζί με τον μεγαλύτερο αδελφό του Γιαννάκη Βασιλειάδη, που αγωνιζόταν στη μεσαία γραμμή. Έπαιξε από το 1955 μέχρι το 1970 πανηγυρίζοντας το 1956 την κατάκτηση του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας που έφερε τον Απόλλωνα στην Α’ Κατηγορία. Πέτυχε συνολικά 17 τέρματα με πιο παραγωγική χρονιά την περίοδο 1960-61 που πέτυχε 6 τέρματα.