Πρόκριση με τριάρα και ντεμπούτο Ανανίτζε

Την πρέπουσα αντίδραση στην ήττα από την Ομόνοια έδειξε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε εντός έδρας 3-0 του Ολυμπιακού και -σε συνδυασμό με το 0-0 στο «Μακάρειο» πριν μια εβδομάδα- πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca-Cola.

Μετά από ένα άνευρο πρώτο δεκάλεπτο η οικοδέσποινα άνοιξε το σκορ στην πρώτη καλή επίθεσή της: Γκαλίτσιος και Καλτσάς συνδυάστηκαν από δεξιά και τη σέντρα του δεύτερου αξιοποίησε ο αμαρκάριστος Βασιλακάκης με πλασέ από τη μικρή περιοχή (14’).

Με τη συμπλήρωση του 20λέπτου η Ανόρθωση αύξησε το προβάδισμά της, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως η «Κυρία» έκανε διαχείριση προβαδίσματος, ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων ό,τι πιο αξιόλογο ήταν ένα σουτ του Βινίσιους (38’).

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο χάιλαϊτ ήταν το ντεμπούτο του Ανανίτζε με τη φανέλα της Ανόρθωσης (56’) και το δεύτερο το τέρμα του Καλτσά, ο οποίος με υπέροχη φαλτσαριστή κεφαλιά στην ανοιχτή αγωνία του Βελλίδη αξιοποίησε εξαιρετική σέντρα του Μανθάτη (58’).

Οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος στο 73’, όμως τα διαδοχικά σουτ των Κοφί, Αγιτέ και Σωτηρίου ανακόπηκαν προ της γραμμής. Λίγο πριν το τέλος ο Ροτζέριο Σίλβα αντίκρισε ορθώς την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα από πίσω στον Ανανίτζε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 [0-0]
Γήπεδο:
«Αντώνης Παπαδόπουλος»
Σκόρερ: 14’ Βασιλακάκης, 20’ Σίλντενφελντ, 58’ Καλτσάς
Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου - Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Ιωάννης Λαζάρου - Γιώργος Νικολάου
Κίτρινες: Νταουσβίλι, Βργκοτς, Κατσαράβα / Σαμπίνια, Παχίπης
Αποβολή: Σίλβα (86’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-2-3-1): Παπαδόπουλος - Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν - Κ. Αρτυματάς (71’ Ιωάννου), Νταουσβίλι (80’ Π. Αρτυματάς) - Καλτσάς, Βασιλακάκης, Μανθάτης - Κατσαράβα (56’ Ανανίτζε).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Βελλίδης - Κοφί, Σωτηρίου, Σαμπίνια (53’ Νάνι), Κίκο - Βινίσιους (46’ Ακόστα), Παχίπης - Αμντί (62’ Ψάλτης), Ροζέριο, Κα - Αγιτέ.