Με δεύτερη νίκη στους «8» του κυπέλλου

Με δεύτερη νίκη επί της Πάφου με 2-1 πήρε την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου η Νέα Σαλαμίνα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Σιρόκ στο 17ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τον τρόπο ισοφάρισε αρχικά με τον Μαουρίσιο στο 27ο λεπτό και στο 90+4 με αυτογκολ του Σιρόκ πήρε τη νίκη.

Δυνατά μπήκε η Πάφος…
Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγώνα αφού έψαχνε το γρήγορο τέρμα για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Η ομάδα της Πάφου αφού προειδοποίησε με τους Βά και Τόρες τα σουτ των οποίων δεν βρήκαν στόχο στο 11’ και 15ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ στο 17ο λεπτό.

Έφερε το παιχνίδι στα ίσια με Σιρόκ…
Η πίεση που άσκησε η ομάδα της Πάφου στην Νέα Σαλαμίνα στα αρχικά στάδια επέφερε καρπούς. Στο 17ο λεπτό ο Σιρόκ πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Βεσελόφσκι και έκανε το 0-1 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Πέναλτι ζητά η Νέα Σαλαμίνα
Στο 19ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Αραγιούρι με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην δίνει την παράβαση.

Οι ίδιοι πρωταγωνιστές και πέναλτι
Στο 25ο λεπτό σε μια φάση μέσα στην περιοχή ο αμυντικός της Πάφου Αραγιούρι πέφτει και με τα δύο πόδια για να απομακρύνει την μπάλα ωστόσο βρίσκει και τα πόδια του Μαουρίσιο με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει αυτή την φορά την παράβαση. Ο Μαουρίσιο από τα 11 βήματα δεν αστοχεί ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας και πάλι το προβάδισμα πρόκρισης στην Νέα Σαλαμίνα.

Πάνω στην γραμμή
Δυνατά μπήκε και στο β’ μέρος η ομάδα της Πάφου η οποία στο 54ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία για δεύτερο τέρμα. Ο Τόρες έστρωσε την μπάλα στον Καπράλ ο οποίος ήταν μόνος απέναντι από την Βεσελόφσκι έκανε το πλασέ με τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας να μένει πάνω στην γραμμή της εστίας του και να διώχνει την μπάλα.

ΔΟΚΑΡΙ με Καμπράλ
Ένα λεπτό αργότερα στο 55ο λεπτό ο Καμπράλ και πάλι έκανε το δυνατό σουτ σημαδεύοντας όμως το κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Νίκη στο 90+ για Νέα Σαλαμίνα

Μπορεί η Πάφος να είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το τέλος ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να πετύχει το ζητούμενο με την Νέα Σαλαμίνα να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με αυτογκολ του Σιρόκ.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σέζαρ (27'Φουστάρ), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον (72’ Κίνγκ), Σαν Ρομάν, Μαουρίσιο, Λαμπότ, Ρέινολντς (61’ Κωστή), Χριστοφόρου,Κορέια, Ελουντού.

Πάφος FC: Ρούτκο, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Λαφράνς, Σιρόκ, Πάβελ, Βα, Πάνος, Φόμπρεχτ (70’ Κωνσταντίνου), Καμπράλ (80’ Γκοντάρτ), Τόρες

Σκόρερ: 27’ Μαουρίσο, 90+4 Κορείρα /Σιρόκ 17’

Κίτρινες: Ελουντού /Αραγιούρι, Βά,