Στους "8" με δεύτερη νίκη η ΑΕΚ

Το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola, παρέλαβε το απόγευμα της Τετάρτης η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος» με 1-0 χάρη στο τέρμα του Κωνσταντίνου και προκρίθηκε με δεύτερη νίκη, με συνολικό σκορ 4-0.

Το 3-0 του πρώτου αγώνα επέτρεψε στον Ηλία Χαραλάμπους να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές και να χρησιμοποιήσει πέντε Κύπριους. Το γνώριζε ότι η ομάδα του δεν θα είχε συνοχή, όμως, έπρεπε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε κάποιους και να ξεκουράσει ορισμένους άλλους.

Το πρώτο ημίχρονο έφυγε χωρίς καμία σχεδόν φάση. Στο 23ο λεπτό ο Κωνσταντίνου σκόραρε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για παράβαση με το χέρι την ώρα που κέρδισε την μπάλα ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη από την Καρμιώτισσα. Ο Τρουγιόλς στο 50’ έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Καϊρίνος έδιωξε σε κόρνερ. Παρόμοια φάση υπήρξε και στο 55’, αλλά αυτή τη φορά το σουτ έγινε από τον Κωνσταντίνου. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ένα λεπτό μετά άνοιξε το σκορ, όταν με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, η ΑΕΚ έχασε ακόμη δυο καλές ευκαιρίες, με σουτ του Ράσπα στο 70’ και στο 78’. Το πρώτο αποκρούστηκε από τον Καϊρίνο και το άλλο, κατέληξε έξω.

Η εξέλιξη

Τέλος αγώνα 0-1

87' Ο Ράσπας μόνος του, έκανε το σουτ, έξω η μπάλα

78' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ράσπας με ωραία ενέργεια βγήκε απέναντι από τον Καϊρίνο, αλλά ο τελευταίος νίκησε στο τετ α τετ

70' Παραμένει το 0-1 για την ΑΕΚ

56' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ σκοράρει με τον Κωνσταντίνου. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε την μπάλα εντός περιοχής και πρόλαβε να πλασάρει εύστοχα για το 0-1

55' Σουτ από τον Κωνσταντίνου, σε κόρνερ ο Καϊρίνος

50' Ο Καϊρίνος έκανε εξαιρετική απόκρουση σε κοντινό σουτ του Τρουγιόλς

εκίνησε το β' ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου 0-0

30' Έχει τον απόλυτο έλεγχο η ΑΕΚ, αλλά είναι ακίνδυνη

23′ Ακυρώθηκε γκολ του Κωνσταντίνου γιατί την ώρα που κέρδισε την μπάλα, αυτή χτύπησε στο χέρι του.

20' Χωρίς καλή φάση ο αγώνας