Ομόνοια-ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 3-0: Με σβηστές μηχανές στους «8»!

Η Ομόνοια επικράτησε στο ΓΣΠ, σε νοκ άουτ αγώνα της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με 3-0 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Καλύτεροι σε όλο τον αγώνα οι πράσινοι που έφτασαν στη νίκη με τα γκολ που πέτυχαν οι Κακουλλής, Λέτζιακς και με αυτογκόλ του Μπεν Χαλέκ

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Ήταν η ομάδα που ήταν συνεχώς στην επίθεση και με ευκολία απειλούσε την εστία της ΕΝΥ. Μάλιστα, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να πάει στα αποδυτήρια με τ υπέρ της 2-0.

Στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ. Έγινε κλέψιμο στον χώρο του κέντρου, ο Σίμιτς έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά, ήρθε και το δεύτερο γκολ των πρασίνων. Ο Γιαν Λέτσιακς με υπέροχο δυνατό σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιάννη για το 2-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Μάλιστα, στο 48ο λεπτό πέτυχε και τρίτο τέρμα. Μετά από κόρνερ του Μπέζους, ο Μπεν Χαλέκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0 των γηπεδούχων.

Στην συνέχεια υπήρχαν φάσεις όμως το σκορ δεν άλλαξε και η Ομόνοια πήρε άνετη νίκη και πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.
- Έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο, τίποτα το σημαντικό.
7' Σουτ από τον Σίμιτς από καλό σημείο μέσα στην περιοχή, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
​9' Άστοχο σουτ από τον Μπέζους.
-Συμπληρώθηκε το 15λεπτο, το 0-0 παραμένει. Κρατά την μπάλα η Ομόνοια χωρίς όμως να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία.
19' Κεφαλιά από τον Φράνσον, λίγο έξω η μπάλα.
23' ΓΚΟΛ 1-0 η Ομόνοια. Ο Σίμιτς έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα των πρασίνων. (Δες ΕΔΩ το γκολ)
26' ΓΚΟΛ 2-0 η Ομόνοια. Ο Λέτζιακς με δυνατό σουτ, από αρκετά πλάγια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. (Δες ΕΔΩ το γκολ)
-Συνεχίζει να έχει τον απόλυτο έλεγχο η Ομόνοια. Δεν μπορούν να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι.
35' Άστοχο σουτ από τον Φράνσον.
40' Γύρισμα του Φράνσον, ο Χριστοδούλου λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Κοντογιάννης με δυσκολία απόκρουσε.
40' Κεφαλιά του Φράνσον από κοντά, έξω η μπάλα.
44' Γυριστό σουτ από τον Μπεζούς, δύσκολη απόκρουση από τον Κοντογιάννη.
-Ένα λεπτό χρόνος καθυστέρησης.
-Τέλος ημιχρόνου.
-Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
47' Μακρινό σουτ από τον Λέτζιακς, έξω η μπάλα.
48' ΓΚΟΛ 3-0 η Ομόνοια. Μετά από κόρνερ του Μπέζους, ο Μπεν Χαλέκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. (Δες ΕΔΩ το γκολ)
51' Σουτ του Άμου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι.
63' Σουτ από τον Οζλέρ, αποκρούει ο Κοντογιάννης.
68' Νέο σουτ, αυτή την φορά από τον Χαραλάμπους, αποκρούει ξανά ο κίπερ της ΕΝΥ.
73' Προσπάθησε ο Ζαχαρίου με πλασέ να σκοράρει, δεν βρήκε όμως τον στόχο.