Τα θετικά… και τα αρνητικά

Δεν άρεσε στον Νταβίδ Γκαγιέγο η εμφάνιση της ομάδας του στον αγώνα Κυπέλλου με αντίπαλο την Ομόνοια29Μ. Παρ όλα αυτά, πέραν από τη νίκη με 0-2 και την πρόκριση στην επόμενη φάση προκύπτουν κάποια θετικά τα οποία κρατά ο Ισπανός τεχνικός.

Είναι γεγονός, πως η Ανόρθωση δεν είχε καλή παρουσία στον αγώνα. Πέτυχε σε τρία λεπτά δύο γκολ και από εκεί και πέρα, έκανε περισσότερο διαχείριση του αγώνα. Για να γίνει αυτό, έπαιξε ρόλο και η κόκκινη στον Ιωάννου στο μισάωρο του αγώνα.

Μάλιστα, στην συνέχεια, υπήρχαν στιγμές που η αντίπαλος ομάδα έφτιαξε καλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να παραβιάσει την εστία του Μιχαήλ. Στα αρνητικά, μπαίνει η κόκκινη στον Ιωάννου ο οποίος θα χάσει τα παιχνίδι πρωταθλήματος με Άρη και Δόξα. Όσον αφορά τον τραυματισμό του Γερέρο, εκφράζεται η αισιοδοξία ότι δεν προκύπτει σοβαρό πρόβλημα.

Όπως είπαμε και στην αρχή, υπάρχουν και θετικά. Όπως για παράδειγμα η παρουσία του Μακούν στο αρχικό σχήμα. Χρειάζεται αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του ο 23χρονος αμυντικός. Στο Κύπελλο, κατέγραψε την δεύτερη του συμμετοχή με την φανέλα της Ανόρθωσης. Ντεμπουντο έκανε και το άλλο μεταγραφικό απόκτημα, ο 33χρονο Ισπανός εξτρέμ, Αλμπέρτο Περέα. Πέρασε στο 68ο λεπτό και δήλωσε έτοιμος για τα παιχνίδια που ακολουθούν.

Γενικά ο Νταβίδ Γκαγιέγο, δοκίμασε διάφορα πράγματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται αρκετά. Παρουσιάστηκε προβληματισμένος που δεν είδε την εμφάνιση που θα ήθελε κόντρα σε μια ομάδα της Β' κατηγορίας και πλέον, καλείται να βελτιώσει πράγματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.