ΑΕΛ - Ολυμπιακός 1-0: Ο Μεντόσα την έστειλε στον τελικό!

Η ΑΕΛ στον μεγάλο τελικό! Χάρη σε γκολ του Μεντόσα στο 89' με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες, με αυτές που δημιουργήθηκαν να έρχονται από στατικές φάσεις, η ΑΕΛ κέρδισε με 1-0 χάρη στο γκολ του Αργεντινού στο φινάλε και έστειλε την ΑΕΛ στον τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά προσεχτικές. Η καλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο 19’ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλίλι με τη μπάλα να βρίσκει και στην οριζόντια δοκό πριν καταλήξει έξω.

Και η ΑΕΛ απείλησε με στατική φάση, στο 12’ με τον Μεντόσα αλλά και ένα μακρινό σουτ του Τζάλμα στο 17’. Στο 39’ μια σέντρα-σουτ του Ανδρέου ανάγκασε τον Μολ να απομακρύνει με υπερένταση.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη διάθεση και στο 53’ κατέγραψαν τη μεγάλη τους ευκαιρία. Σε κεφαλιά του Τεσέιρα και παρέμβαση του Ρομό, ο Μολ έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε.

Χωρίς να έχουμε μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές, η ΑΕΛ βρήκε το γκολ από στατική φάση. Στο 89' ο Μεντόσα με μια φοβερή εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Μολ που έπεσε στη αριστερή του γωνία, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Μάλιστα ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές.

ΑΕΛ: Μούριελ, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Τεσέιρα, Παντελή, Νταβόρ, Παπαφώτης (65’ Μεντόγεβιτς), Μεντόσα (90+3’ Φιλίποβιτς), Χάσα (65’ Μακρής), Ανδρέου (86’ Kολιάς), Ρόμο (65’ Μιλιντσεάνου)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα, Σιλβέστρου, Κολιάς, Μπεραχίνο

Ολυμπιακός:  Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Έσελινκ, Γκόρουπετς, Κυριάκου, Πεχλιβάνης (90+1’ Σλόγκαρ), Αλσέους, Καλίλι, Χαραλάμπους (46’ Κα, 79’ Χέντρικς), Ντουρμισάι (73’ Κορομά)

Στον πάγκο: Τσάρλες, Σάλι, Χριστοδούλου, Δόσης, Γιακουμάκης, Ζευκή, Χέντρικς, Νάνι, Ενόχ

Σκόρερ: Μεντόσα (89’)
Κίτρινες: Παντελή, Ντεγοέστ / Χαραλάμπους , Ντουρμισάι, Μπάρντι
Κόκκινες: Γκόρουπετς (2η κίτρινη)
Διαιτητής: La Penna Federico