Άνετη κι ωραία με… «πεντάρα» στα προημιτελικά η Δόξα!

Εύκολη πρόκριση για τη Δόξα η οποία επικράτησε με 5-1 του Εθνικού Άχνας και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «8» του Κυπέλλου, εκεί όπου βρίσκονται ήδη οι ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Ομόνοια και Ολυμπιακός.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στον αγώνα η Δόξα, η οποία βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, χάρη σε αυτογκόλ του Περδίου. Ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη σέντρα του Τιτζανί έστειλε καταλάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων ενίσχυσε στο 18’ ο Φασουλιώτης ο οποίος έκανε το κοντρόλ μετά από πάσα του Ασαμόα, απελευθερώθηκε και με ωραίο αριστερό σουτ έγραψε το 2-0 για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Ο Εθνικός, αν και δεν κατάφερε να ανεβάσει στροφές και να απειλήσει, βρήκε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στη διεκδίκηση της πρόκρισης, χάρη στο πέναλτι που του δόθηκε στο 25’, μετά από φάουλ του Πρινιωτάκη στον Ιωάννου. Αφού η παράβαση ελέγχθηκε και επιβεβαιώθηκε από το VAR, ο Ομπάμα τρία λεπτά αργότερα δε λάθεψε από την άσπρη βούλα μειώνοντας σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, η Δόξα ήταν κατά κύριο λόγο η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας ευκαιρίες και ελέγχοντας τον ρυθμό, μπορούσε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, έχοντας παράλληλα κατά νου ότι παρά το προβάδισμά της, το αποτέλεσμα του ημιχρόνου εξακολουθούσε να είναι εύθραυστο. Αντίθετα, ο Εθνικός «πλήρωσε» τις αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις που δεν του επέτρεψαν να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο. Στο 50’ ο Ιωσηφίδης εκμεταλλεύτηκε ωραία κάθετη πάσα, έφυγε από κανονική θέση, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να χτυπάει πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απαντήσουν με ένα σουτ του Καλλένου, όμως ο Πρινιωτάκης βρέθηκε σε ετοιμότητα και με μια καθοριστική επέμβαση είπε «όχι» στην προσπάθεια του κύπριου μεσοεπιθετικού.

Διαστάσεις στη νίκη της Δόξας έδωσε ο Ασαμόα στο 56’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ιωάννου από πλευράς Εθνικού Άχνας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Οκτώ λεπτά αργότερα, και ενώ τα πάντα είχαν κριθεί, ο Τραϊτσέφσκι με εξ επαφής προβολή έγραψε το τελικό 5-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για τον Εθνικό ωστόσο αφού κλήθηκε από το VAR για επανεξέταση της φάσης στο on field review, ανακάλεσε την απόφασή του.