Ανάσα στο 90' για την ΑΕΚ, μικρό προβάδισμα για ΠΑΕΕΚ

ΑΕΚ και ΠΑΕΕΚ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά τη σημερινή τους αναμέτρηση, με το τελικό αποτέλεσμα (1-1), να δίνει μικρό προβάδισμα στη φιλοξενούμενη ομάδα, για το λόγο ότι μετράει το εκτός έδρας γκολ. Ο αποψινός αγώνας ήταν για τη β' φάση του κυπέλλου Coca-Cola, με την επαναληπτική αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου στις 16:00 στο Μακάρειο Στάδιο. Σκόρερ οι Γκιούρτσο και Αλέξανδρος Κούρος.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα

Σ' ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, ΑΕΚ και ΠΑΕΕΚ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια της ΑΕΚ Αρένα με το 0-0, ένα σκορ που για την ώρα βόλευε τη φιλοξενούμενη ομάδα. Η ΑΕΚ όντας το φαβορί στα χαρτιά, τουλάχιστον στο πρώτο 45άλεπτο δεν έβγαλε κάτι τέτοιο, λιγοστές οι φάσεις, σε αντίθεση με το πλάνο του Μάκη Σεργίδη με την πεντάδα στην άμυνα, να λειτουργεί εξαιρετικά.

Ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής από πλευράς ΠΑΕΕΚ ήταν ο Κωμοδίκης ο οποίος ήταν και αυτός που κατέγραψε τις δύο τελικές για την προσφυγική ομάδα, ενώ για την ομάδα του Καταλά, Ναούμ, Τόμοβιτς και Εσπινόσα έψαξαν το γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Γενικά ήταν ένα πρώτο 45αλεπτο με τις δύο ομάδες να αναλώνονται αρκετά στην κυκλοφορία της μπάλας, παρά στη δημιουργία φάσεων.

Το μούδιασμα των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 53' σε μία καλή στιγμή για την ΑΕΚ: Ο Ραφαήλ Αναστασίου βρήκε το χώρο, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Παναγιώτου.

Στο 65’ της αναμέτρησης ήρθε το γκολ από την ΠΑΕΕΚ με σκόρερ τον Κούρο. Μετά από λάθος του Τάντι στην άμυνα της ΑΕΚ, ο ποδοσφαιριστής της ΠΑΕΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ άνοιξε το σκορ για το 0-1, σε σημαντικό χρονικό σημείο στην αναμέτρηση.

Έψαξε την απάντηση η ΑΕΚ με τον Αναστασίου να δοκιμάζει το σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία. Ενώ η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλύτερη και αλλαγμένη στην επανάληψη, ο Καταλά με κάποιες αλλαγές έψαξε την ισοφάριση με Ρομό και Τάντι στο 82' στην καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους, όμως η ΠΑΕΕΚ συνέχιζε να διατηρεί το προβάδισμα.

Με τη συμπλήρωση του 90αλέπτου η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ρομό να προλαβαίνει και να παίζει πρώτος την μπάλα με τον Φραγκέσκου να τον ανατρέπει στην προσπάθειά του να διώξει. Ο Γκιούρτσο ανέλαβε την εκτέλεση με την ΑΕΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα 1-1.

ΑΕΚ: Τούμπας, Θάντι, Άμπραχαμ, Αναστασίου, Εγγλέζου (60’ Ρόμο), Εσπινόσα (60’ Μάμας), Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής (68′ Γκιούρτσο), Τόμοβιτς, Τιάγκο (68 ‘Ακοράν)

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ντίας (79′ Τίμερμανς), Σουμαόρο, Χαραλάμπους (79′ Α. Νεοφύτου), Κωμοδίκης (68′ Βαρέλα), Καπαρτής (68′ Ενόχ), Μιλτς (59’ Αριστοτέλους), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νεοφύτου

Κίτρινες: Εσπινόσα,  Άμπραχαμ / Καπαρτής