H Ανόρθωση σήκωσε το 11ο κύπελλο στην ιστορία της

Μετά από 13 χρόνια επέστρεψε στα τρόπαια η Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμουρ Κετσπάγια κέρδισε στην παράταση τον μαχητικό Ολυμπιακό με 2-1 και κατέκτησε το 11 κύπελλο στην ιστορία της.

Πιο δυνατά μπήκε στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση η οποία έφτιαξε υ πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 4ο λεπτό κεφαλιά του Ρισβάνη η μπάλα πάνω από την εστία του Μιχαήλ. Στο 7ο λεπτό ο Ντορ Μίχα βγήκε μόνος από πλάγια θέση απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού έκανε το πλασέ με τον Μιχαήλ να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα.

Ανέβασε ρυθμούς ο Ολυμπιακός
Μετά το πρώτο 10ο λεπτό του μεγάλου τελικού το οποίο ανήκε στην Ανόρθωση ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα ανέβηκε και προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του Λόρια. Στο 21ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Γιανέφσκι με τον Ζαχαρίου από το ύψος της περιοχής να κάνει το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Λόρια.

Εκπληκτική επέμβαση Μιχαήλ
Στο 30ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε φαουλ με τον Οκριασβίλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Έστειλε την μπάλα στην γωνία με τον Μιχαήλ να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα.

Απάντησε με Σάλι ο Ολυμπιακός
Στο 39ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την δική του ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ ωστόσο το πλασέ του Σάλι πέρασε παράλληλα από την εστία του Λόρια και έξω η μπάλα, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ρισβάνης… Μιχαήλ και πάλι
Η πρώτη καλή ευκαιρία στο β’ μέρος ήρθε στο 50ο λεπτό και ήταν για την Ανόρθωση. Ο Ρισβάνης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να πηγαίνει κατευθείαν πάνω στον νεαρό τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
Προβάδισμα με Αρτυματά
Στο 59ο λεπτό η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Αρτυματά. Ήταν η ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κβιλιτάια, Μίχα και Αρτυματά με τον τελευταία να στέλνει με δυνατό πλασέ την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ για το 1-0.

Απάντησε Με Σαρφό
Δεν πρόφτασαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Ανόρθωσης με το γκολ του Αρτυματά και ο Ολυμπιακός μπήκε… με την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια. Ο Σαρφό με όμορφη ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και απέναντι από τον Λόρια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Μεγάλη επέμβαση Μιχαήλ
Στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση έφτασε μια ανάσα για το προβάδισμα και πάλι ωστόσο το πλασέ του Κβιλιτάια έδιωξε και πάλι εντυπωσιακά την μπάλα ο Μιχαήλ. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός έπεφτε από την κούραση των παικτών με τις δυο ομάδες να παραμένουν στο 1-1 και ο μεγάλος τελικός να οδηγείται στην παράταση.

Λύτρωση με Κβιλιτάια
Χωρίς καμιά μεγάλη φάση πέρασε το πρώτο 15ο λεπτό της παράτασης. Στο β’ μέρος και σε μια εντυπωσιακή φάση ο Κβιλιτάια σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ από πολύ κοντά δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του για το 2-1. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα και η Κυρία πανηγύρισε το 11ο κύπελλο στην ιστορία της.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια (105’ Ελουντού), Νταουσβίλι (46’ Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι, Μίχα (65’ Μαργκάσα), Καλτσάς (91’ Χριστοφή), Βγκόρτς, Κβιλιτάια, Ρισβάνης (85’ Γκαλίτσιος), Κορέα.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια (90’ Ανδρέου), Σωτηρίου, Κυριάκου, Νάνι, Σαντάνα (100’ Γαρουφαλιάς), Σαρφό (106’ Γκοσυάβο), Ζαχαρίου (80’ Κά), Σάλι, Μάντζης (106’ Κοστόβ)

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Καλτσάς, Οκριασβίλι, Ρισβάνης, Κορέια, Χουσμπάουερ / Σωτηρίου