Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Εθνικός και Ολυμπιακός

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, ένταση και πάθος Εθνικός και Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 1-1 για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της προημιτελικής φάσης.

Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 34΄με τον Σάλι και το εκτός έδρας γκολ τους έδωσε αυτόματα το προβάδισμα πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 85’ με τον Ουαλί, ενώ προηγουμένως (στο 62’) ο Σαντάνα έχασε πέναλτι για τον Ολυμπιακό και έτσι δεν έγινε εκεί το 0-2.

Και οι δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα στο γήπεδο και απέδειξαν σε όλους πως στον επαναληπτικό τις 17ης Μαρτίου στο Μακάρειο μπορούν να μας χαρίσουν εκ νέου θέαμα και συγκινήσεις.

Ελαφρύ προβάδισμα πάντως έχει ο Ολυμπιακός με το εκτός έδρας τέρμα του, αλλά δεν παύει το 1-1 να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Οι ενδεκάδες και οι αλλαγές που έγιναν:

Εθνικός: Στρατηλάτης, Ιωάννου (Ουαλί 56'), Περατικός, Ηλία Κ, Χαραλάμπους (67' Κουντόμπιακ), Ντολεζάλ, Κοστόφσκι (71' Ζάκπα), Κυπριανού (Γκόρουπετς 56'), Χριστοφή, Ταράσοφς, Μαϊντεβατς (67' Μ. Ηλία)

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (90+2' Χάνι), Μάντζης (87' Κοστόφ), Σαντάνα, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (90+2' Κωνσταντινίδης), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι, Εθνικός και Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό που θα γίνει στις 17/3 στο Μακάρειο

90+3' Κίτρινη στον Μανρίκε

90+2' Έξω ο Σάλι, μέσα ο Χάνι για τους φιλοξενούμενους. Επίσης εκτός πέρασε ο Πεχλιβάνης, στο γήπεδο ο Κωνσταντινίδης

90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος

87' Έξω ο Μάντζης, μέσα ο Κοστόφ για τον Ολυμπιακό

85' Ισοφαρίζει ο Εθνικός! Ο Ντόλεζαλ έφυγε πίσω από τη μεσαία γραμμή, απέναντι στον Μιχαήλ ήταν ψύχραιμος και έδωσε στον Ουαλί που προ κενής εστίας έκανε το 1-1

82' Σουτ από τον Πεχλιβάνη, διώχνει ο Στρατηλάτης

79' Παραμένει το 0-1, στο 45%-55% η κατοχή για τον Ολυμπιακό

74' Ανέβασε τον ρυθμό του ο Εθνικός και πιέζει για την ισοφάριση

71' Έξω ο Κοστόφσκι, μέσα ο Ζάκπα για τον Εθνικό Άχνας

Μεγάλη φάση όμως αστόχησε ο Σαντάνα

68' Σκοράρει ο Εθνικός με τον Ταράσοφς, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ ο άσος των γηπεδούχων

67' Μέσα οι Μάριος Ηλία και Κουντόμπιακ, έξω οι Μαϊντεβατς και Χαραλάμπους για τους γηπεδούχους

62' Εκτελεί ο Σαντάνα η μπάλα έξω! Χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό

59' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κίτρινη στον Ταράσοφς που έσπρωξε τον Μάντζη

56' Έξω Κυπριανού και Ιωάννου, μέσα Ουαλί και Γκόρουπετς

52' Κίτρινη στον Κυπριανού

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-1 μπροστά ο Ολυμπιακός

45' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

40' Ισορροπημένη η εικόνα μετά το γκολ του Σάλι

34' Γκολ ο Ολυμπιακός με τον Σάλι και 0-1. Ο άσος των φιλοξενούμενων έκανε την προβολή και νίκησε τον Στρατηλάτη. Σημαντικό εκτός έδρας γκολ για το συγκρότημα του Γιανέφσκι

5 λεπτά με το VAR

31' Κίτρινη στον Περατικό

29' Η κίτρινη παραμένει όμως στον Σωτηρίου, στο 0-0 ο αγώνας

28' Τελικά πήρε πίσω το πέναλτι ο Θεουλή καθώς υπήρχε οφσάιντ

28' Εδώ και 4-5 λεπτά υπάρχει μια καθυστέρηση

24' Αναμονή για να το ελέγξει το VAR

23' Πέναλτι για τον Εθνικό μετά από κτύπημα του Σωτηρίου στο πρόσωπο του Ταράσοφς. Κίτρινη στον αρχηγό του Ολυμπιακού καθώς ο Θεουλή έκρινε πως αντικανονικά άνοιξε το χέρι ο Κύπριος άσος των φιλοξενούμενων

22' Ζήτησαν πέναλτι οι του Εθνικού σε χέρι του Αντρέου, ο Θεουλή έδειξε ''παίζεται''. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και τελικά ο ρεφ κράτησε την αρχική του απόφαση

20' Ο Εθνικός πατά καλύτερα σε αυτό το πρώτο 20λεπτο, παραμένει το 0-0

14' Ευκαιρία για τον Εθνικό. Το γύρισμα του Μαϊντεβατς σταματά σε παίκτη του Ολυμπιακού και η μπάλα απομακρύνεται

7' Παραμένει το 0-0

Δείτε και αυτό: Κρίμα, μακάρι να αλλάξει...

2' Ο Ντόλεζαλ από καλή θέση δεν βρήκε τη μπάλα

1' Έναρξη στην αναμέτρηση

18:58 Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

18:55 Πήραν θέση οι αναπληρωματικοί στους πάγκους

18:40 Οι δύο ομάδες έκαναν το ζέσταμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια