Προβάδισμα με... αυτογκόλ για την Ανόρθωση!

Η Καρμιώτισσα τελικά δεν έκανε τη ζημιά στην Ανόρθωση, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Coca-Cola. Το 1-2 στο "Στέλιος Κυριακίδης" δίνει μεγάλες ελπίδες πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με την Ανόρθωση να είναι ένα βήμα μακριά από τους "4" του θεσμού, έχοντας το προβάδισμα. Ντορ Μίχα, Στυλιανού (αυτογκόλ) και Εντέν Χέρτσκοβιτς οι σκόρερ της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν και επαναληπτικό, ο οποίος έχει οριστεί για τις 10 Μαρτίου.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με το αποτέλεσμα υπέρ της, η Ανόρθωση οδήγησε το παιχνίδι στην ανάπαυλα με 1-0 μπροστά στο σκορ, στην πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά κυπέλλου με αντίπαλο την Καρμιώτισσα.

Σ' ένα παιχνίδι που ήταν αποκλειστικά στη πλευρά της φιλοξενούμενης ομάδας, αφού η Καρμιώτισσα είχε για όλο το 45λεπτο παθητικό ρόλο και με μεγάλη δυσκολία έφτανε στα καρέ του Τζουρ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 12ο λεπτό, μέσα από μια στημένη φάση, όταν ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Δημήτρης Χριστοφή με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Η δεύτερη ευκαιρία, έφερε και το γκολ για την "Κυρία". Η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Χριστοφή με εξαιρετική ενέργεια έδωσε στον Ντορ Μίχα, με τον Ισραηλινό να επιχειρεί ένα σουτ βολίδα και να πετυχαίνει το 0-1!

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ανόρθωση μ' ένα σουτ του Ρενάτο Μαργκάσα, απείλησαν την εστία του Κίττου, με τον Κυπροποιημένο ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης να βρίσκει χώρο να σουτάρει, η μπάλα όμως κατέληξε έξω. Η Ανόρθωση έψαξε ένα δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και στο 55’ χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία για το 0-2: Ο Αμπαρτζουμιάν σε μία αντεπίθεση για τη φιλοξενούμενη ομάδα, έβγαλε σέντρα στην περιοχή για τον Χριστοφή, ο οποίος σε κενή εστία αστόχησε.

Η φάση αυτή στοίχισε για την Ανόρθωση, με την Καρμιώτισσα στα επόμενα λεπτά να φέρνει την ισοφάριση και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Αρχικά το πρώτο σουτ έγινε με Χατζηβασίλη, ο Τζουρ έδιωξε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Χέρτσκοβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1, κάτι που φυσιολογικά έφερε φωνές από τον Τιμούρ Κετσπάγια, ως προς τον τρόπο αντίδρασης της ομάδας του.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του  Γιαννάκη Ποντικού, που απείλησε στη συνέχεια την εστία της Ανόρθωσης με Σάσι και Ρομό. Στο 80’ η Καρμιώτισσα ένιωσε έντονα την απειλή της Ανόρθωσης, ο Κίττος όμως με σπουδαία αντανακλαστικά, κράτησε το 1-1 σε σουτ του Αμπαρτζουμιάν. Μία κεφαλιά του δραστήριου Αμπαρτζουμιάν δεν ήταν αρκετή για φέρει το δεύτερο γκολ για την Ανόρθωση.

Καρμιώτισσα: Στέφανος Κίττος, Μπαράνοφ, Ρόμο (87' Παχίππης), Μ.Σάσι (46’ Ι.Σάσι), Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Νουάρτε, Εντέν Χέρτσκοβιτς (77’ Μπαργκάν), Ρέινολτς, Νεοφύτου (5’ Στυλιανού)

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μανιάς (62’ Κβιλιτάια), Μίχα, Καλτσάς (46’ Αμπαρτζουμιάν), Μπουσουλάζιτς (62’ Χουσμπάουερ), Ρισβάνης (46’ Βργκοτς), Μαργκάσα (68’ Κορέια), Χριστοφή