Ήττα της Εθνικής Futsal από τη Βοσνία, «τελικός» την Πέμπτη με την Ελβετία

Πολύ ψηλό αποδείχτηκε το εμπόδιο της Βοσνίας Ερζεγοβίνης για την Εθνική μας ομάδα Futsal.

Σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Futsal που έγινε στη Ζένιτσα, η Εθνική μας έχασε από τη γηπεδούχο ομάδα με 8-4 , παρά τη μεγάλη προσπάθεια των διεθνών μας, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Το θετικό είναι πως, αυτή η ήττα δεν είναι καταδικαστική για την ομάδα μας για την επίτευξη του στόχου της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο πλεόν καθοριστικός αγώνας , ο οποίος αποκτά χαρακτήρα τελικού, είναι ο αυτός που θα γίνει την Πέμπτη στις 17:00 με την Ελβετία. Η Κύπρος, με νίκη θα κρατά την τύχη της στα χέρια της και θα χρειάζεται νίκη στην τελευταία αγωνιστική, το Σάββατο με το Γιβραλτάρ.

Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου ενώ, υπό προϋποθέσεις, πρόκριση μπορεί να δώσει και τρίτη θέση.

Οι Βόσνιοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-0 στα πρώτα 13 λεπτά, με την Εθνική μας να μειώνει με τον Χρίστο Κόκκινο σε 1-4 στο 14', με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 5-1 για τους γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Κουλουμπρής μείωσε σε 5-2 για την Κύπρο (23΄) αλλά οι Βόσνιοι πέτυχαν άλλα δυο τέρματα ανεβάζοντας το σκορ στο 7-2.

Ο Κάντζο (29΄) και ο Ομήρου (31')  σκόραραν για την Κύπρο μειώνοντας σε 7-4 ενώ, στη συνέχεια η ομάδα μας πίεσε ψάχνοντας περαιτέρω μείωση του σκορ,  χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να τα καταφέρει.

Τελικά, στο τελευταίο λεπτό οι Βόσνιοι πέτυχαν και όγδοο τέρμα με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 8-4.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Άθως Στυλιανού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές, κάνοντας και διαχείριση δυνάμεων ενόψει του αυριανού, καθοριστικού αγώνα.

Κύπρος (Α. Στυλιανού): Σκαμπύλης, Κάντζο, Χατζηγεωργίου, Λακούφης, Αλεξίου (Περέιρα, Ιωάννου, Κουλουμπρής, Ομήρου, Τσίτσος, Κόκκινος, Σκαρπάρης, Φιλίππου, Οδυσσέως.

Δηλώσεις Άθου Στυλιανού

"Η Βοσνία, στον μεταξύ μας αγώνα, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο. Αυτή η ήττα δεν μας βγάζει εκτός προγράμματος" δήλωσε ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός Άθως Στυλιανού, για να προσθέσει:

"Το ξέραμε εκ των προτέρων ότι ο καθοριστικός αγώνας είναι αυτός με την Ελβετία και πιστεύω θα είμαστε έτοιμοι για να πετύχουμε τον στόχο μας. Δεν έχω κανένα παράπονο από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια και έχασαν από ένα ανώτερο αντίπαλο".