Κυπελλούχος στο φούτσαλ ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της ΑΕΛ και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο στο φούτσαλ. Αυτή ήταν και η 5η κατάκτηση Κυπέλλου από την ομάδα της Λευκωσίας. Κανονική διάρκεια της αναμέτρησης 4-4 και αποτέλεσμα παράτασης 5-5. Ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι με 5-4 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών μετά από απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΚΟΠ με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα  βίας.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Ράφαελ. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στο 8ο λεπτό φέρνοντας τον αγώνα στα ίσια με τον Ρεζάλα. Η ανατροπή για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας ήρθε ένα λεπτό μετά με σκόρερ τον Ιακώβου.  Η ΑΕΛ κατάφερε στο 13ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Φαμπρίτσο ενώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ο ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα, 3-2 με τον Γκόις.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το πέρας 9 λεπτών η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 3-3 με τον Κάτζο. Στο 32ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού σκόραρε άλλο ένα γκολ και γύρισε τον αγώνα σε 3-4 με τον Ανδρέου. Ο ΑΠΟΕΛ είχε όμως απάντηση καθώς στο 35ο λεπτό ισοφάρισε σε 4-4 με τον Ομήρου. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ΑΕΛ σκόραρε πρώτη στην παράταση με τον Χατζηγεωργίου κάνοντας το 4-5. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε από τον Ομήρου πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της πεντάλεπτης παράτασης ισοφαρίζοντας σε 5-5. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 5-4 την ΑΕΛ και πήρε τον τίτλο του Κυπέλλου.

Η εξέλιξη του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:

-Σε πολύ λίγο αρχίζει ο τελικός. Θυμίζουμε, η Εκτελεστική Επιτροπή της ΚΟΠ αποφάσισε ο τελικός να διεξαχθεί χωρίς φιλάθλους. Οι διοικήσεις των δύο ομάδων πήραν από 40 εισιτήρια
- Ο ΑΠΟΕΛ θέλει να κάνει το back to back, αφού είναι η κάτοχος του τροπαίου. Από την άλλη η ΑΕΛ θέλει το νταμπλ αφού έχει ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα.

- ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ
2' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΛ. Ο Ράφαελ ανοίγει το σκορ.
- Έφυγαν 7 λεπτά, παραμένει το 0-1 για την ομάδα της Λεμεσού.
8' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ. Το γκολ από τον Ρεζάλα.
9' ΓΚΟΛ 2-1 γυρίζει τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ. Σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας ο Ιακώβου.
- Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό, είχε το δικό του καλό διάστημα καταφέρνοντας να φτάσει στην ανατροπή με δύο γκολ.
13' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Φαμπρίτσο.
- 5:14 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
- Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
20' ΓΚΟΛ 3-2 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γκόις σκόραρε, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
-ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
- ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

- 13:30 πριν το τέλος και του δευτέρου μέρους, παραμένει το 3-2 για τον ΑΠΟΕΛ.
29' ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Κάτζο.
- Δέκα λεπτά για το τέλος του τελικού.
32' ΓΚΟΛ 3-4 γυρίζει τον αγώνα η ΑΕΛ με τον Ανδρέου.
- 7:10 για το τέλος.
35' ΓΚΟΛ 4-4 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου.
- 3:58 για το τέλος.
- 2:38 για το τέλος, παραμένει το 4-4 σε ένα εξαιρετικό τελικό.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

-ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ
42' ΓΚΟΛ 4-5 για την ΑΕΛ με τον Χατζηγεωργίου.
44' ΓΚΟΛ 5-5 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου.