Κύπρος - Κόσοβο 0-4: Back to… reality!

Τέρμα το διάλειμμα, τα κεφάλια μέσα!

Το back to school για τη μαθητιώσα νεολαία της Κύπρου συνδυάστηκε με το back to reality για την εθνική ομάδα, η οποία τέσσερις μέρες μετά το 1-0 στη Λιθουανία δέχτηκε βαριά ήττα με 4-0 από το Κόσοβο στην ΑΕΚ Αρένα.

Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια εμφάνισαν σε υπερθετικό βαθμό όλες τις αμυντικές αδυναμίες που είχαν δείξει στο Μαριγιάμπολε, αυτή τη φορά όμως κατέβαλαν το τίμημα, αφού οι Κοσοβάροι αποδείχθηκαν πιο (ποιοτικοί και) αποτελεσματικοί από τους Λιθουανούς και έφτασαν στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την Κύπρο.

Η ομάδα του Φράνκο Φόντα «έσβησε» την εντός έδρας ήττα της στην πρεμιέρα από τη Ρουμανία (0-3) και εξασφάλισε πλεονέκτημα έναντι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το πρώτο σοκ για την Κύπρο ήλθε λίγο πριν το δεκάλεπτο: ο Ρουντάνι μπήκε με άνεση στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Κάστανο και ο Μουρίτσι ξεγέλασε από τα 11 μέτρα τον Μαλ για το 1-0 των Κοσοβάρων (9’).

Ο σκόρερ λάθεψε ελάχιστα στο σημάδι του στο 12’, αλλά στο 21’ αξιοποίησε σέντρα ακριβείας του Ρουντάνι, προκειμένου με αμαρκάριστη κεφαλιά εντός μικρής περιοχής να πετύχει το 2-0.

Στην πιο αξιόλογη ευκαιρία της εθνικής μας στο πρώτο μέρος ο Πίττας έκλεψε την μπάλα από τον Μπεκιάι, αλλά από πολύ πλάγια θέση η λόμπα του δεν βρήκε στόχο (27’).

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και σε τρίτο τέρμα, αλλά ο Μπεκιάι απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Κρασνίτσι στο 39’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κετσπάγια έριξε στο παιχνίδι τους Λαΐφη και Ανδρέου, ωστόσο άμεση επίδραση στον αγώνα είχε οι δύο αλλαγές του Κοσόβου.

Στο 48’, από ωραία μεταβίβαση του Κρασνίτσι στον Ράσιτσα, ο τελευταίος με κεφαλιά έβγαλε τετ α τετ με την άδεια εστία τον νεοεισελθόντα Αλ. Ραχμάνι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Επτά λεπτά αργότερα, ο επίσης νεοεισελθών Ντελόβα έμεινε μπροστά μετά από εκτέλεση κόρνερ, δέχτηκε πάσα από τον Ρουνάντι, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαλ (55’).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε ένα διάστημα έξαρσης (65’ Κάστανος, 68’ Κορέια, 69’ Λαΐφης), ωστόσο την πιο κλασική ευκαιρία είχε το Κόσοβο στο 79’, όταν το σουτ του νεοεισελθόντος Σαχίτι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μαλ.

ΚΥΠΡΟΣ - ΚΟΣΟΒΟ         0-4 (9.9)
Γήπεδο:
ΑΕΚ Αρένα
Σκόρερ: 9’ πέν., 21’ Μουρίτσι, 48’ Αλ. Ραχμάνι, 55’ Ντελόβα
Διαιτητές: Ζεμπάστιαν Γκίσχαμερ (Αυστρία) - Ρόλαντ Ρίντελ, Σαντίνο Σνάιντερ - Γιούλιαν Βάινμπεργκερ
VAR: Άλαν Κίγιας (Αυστρία) / AVAR: Γιόζεφ Σπούρνι
Κίτρινες: Τζιωνής, Πίττας / Αλίτι
ΚΥΠΡΟΣ (3-4-2-1): Μαλ - Καρώ, Ιωάννου, Κυπριανού (46’ Λαΐφης) - Ανδ. Παναγιώτου (46’ Ανδρέου), Γκόγκιτς, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης (58’ Κορέια) - Κάστανος, Τζιωνής (65’ Λοΐζου) - Πίττας.
ΚΟΣΟΒΟ (4-3-3): Μπεκάι - Χαντεργκιονάι, Αμ. Ραχμάνι, Αλίτι (46’ Ντελόβα), Ρουντάνι - Εμερλάχου (85’ Μπουγιούπι) - Ρέτζμπετσαϊ, Μπερίσα – Ράσιτσα (Ιλ. Κρασνίτσι), Ερ. Κρασνίτσι - Μουρίτσι (46’ Αλ. Ραχμάνι).