Κύπρος – Λετονία 1-1: Άλλο ένα βασανιστικό 90λεπτο

Ισόπαλη 1-1 εξήλθε η φιλική αναμέτρηση της Εθνικής μας ομάδας με την αντίστοιχη της Λετονίας στο ΑΕΚ Αρένα.

Οι διεθνής μας σκόραραν με τον Ιωάννη Πίττα στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με τους Λετονούς να απαντούν στο 85ο λεπτό με τον Τσίγκανιτς.

Για ακόμη ένα παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να πείσει με την παρουσία της αφού κατάφερε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να κλειστεί στο δικό της μισό και να κινδυνέψει ακόμη και να χάσει το παιχνίδι.

Ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο όχι μόνο από τη μια ομάδα αλλά και από την άλλη. Οι δυο Εθνικές δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Είναι γεγονός πως η πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας έγινε και τέρμα στο 34ο λεπτό. Μετά από μια όμορφη προσπάθεια από τον Λοϊζου, ο Πίττας μπήκε στη πορεία της μπάλας στη σέντρα του άσου της Χέρενφεν και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας. Οι Λετονοί έφτασαν κοντά στο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μολ να αποκρούει από τα έντεκα βήματα το πέναλτι του Γιούρσκοβσκιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο στην μεγαλύτερη του διάρκεια είχε ίδια εικόνα με το πρώτο ημίχρονο και ακόμη χειρότερη. Πολύ κακός ρυθμός, πολύ φτωχό σε φάσεις παιχνίδι. Οι Λετονοί είχαν μερικές καλές στιγμές με τον αρχηγό τους τον Ικάουνιες αλλά ο Μολ ήταν εκεί σε δυο συγκεκριμένες περιπτώσεις αποσοβώντας τον κίνδυνο. Αρχικά ο 29χρονος άσος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή με τον κήπερ της Εθνικής μας να εκτινάσεται να και αποκρούει την μπάλα. Στη δεύτερη περίπτωση ο Ικάουνιες προσπάθησε να μπει στη περιοχή της Εθνικής μας με τον Καρώ να απομακρύνει την τελευταία στιγμή. Οι Λετονοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και δίκαια, με τον Τσιγκάνιτς με δυνατό σουτ εντός περιοχής στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κύπρος:   Moλ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαϊφης, Χάμπος Κυριάκου, Σπόλιαριτς (62' Κυπριανού), Κούσουλος, Χαραλάμπους (68' Ανδρέου), Κορέια, Λοϊζου (62' Γαβριήλ), Πίττας (62' Ρούελ Σωτηρίου).

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Ρούελ Σωτηρίου, Πηλέας, Ανδρέου, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης.

Λετονία: Matrevics, Jurkovskis, Dubra, Balodis, Ciganiks, Saveljevs, Emsis, Jaunzems, Gutkovskis, Uldrikis, Ikaunieks.

Στον πάγκο: Steinbors, Sorokins, M.Oss, Jagodinskis, Daskevics, Savalnieks, Zelenkovs, Zjuzins, Regza, Krollis, Maksimenko