Δεν σηκώνει με τίποτα κεφάλι!

Ούτε και σήμερα κατάφερε να πάρει βαθμολογικό κέρδος η Εθνική μας ομάδα, γνωρίζοντας βαριά ήττα (0-4) από τη Νορβηγία εντός έδρας. Αν και στο α’ ημίχρονο στάθηκε καλά σε αρκετά διαστήματα, στο β’ μέρος πήρε μπρος ο Χόλαντ και η Κύπρος την πλήρωσε. Sørloth 33', Haaland 65', 72' και Aursnes 81' οι σκόρερ για την Εθνική Νορβηγίας. Πέραν από δύο καλές στιγμές με Κάστανο στο α’ μέρος, δεν είχε κάτι άλλο για σημειώσεις… επιθετικά το παιχνίδι! Έκτη ήττα σε ισάριθμούς αγώνες στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 για την Κύπρο. Επόμενη αναμέτρηση με την Γεωργία εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με τη Νορβηγία μπροστά σκορ σκορ (0-1) ολοκληρώθηκε το α’ μέρος του αγώνα Κύπρος – Νορβηγία στην ΑΕΚ Αρένα με την εθνική μας ομάδα με εξαίρεση το γκολ που δέχθηκε, να έχει καλή παρουσία στο πρώτο 45άλεπτο. Η Κύπρος δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, είχαμε σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα καλή ανασταλτική λειτουργία, σε γενικές γραμμές φαίνεται να δούλεψε το πλάνο του Τιμούρ Κετσπάγια απέναντι στους Νορβηγούς αστέρες…

Σε μία άτυχη στιγμή στο 33’ ήρθε το γκολ για τη Νορβηγία με τη μπάλα ν’ αλλάζει πορεία και να κοντράρει στον Γκόγκιτς μετά από σουτ του Sørloth και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Κρατάμε ην σούπερ απόκρουση του Μολ στο 18ο λεπτό, με τον κίπερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση έπειτα από καρφωτή κεφαλιά του Έρλινγκ Χόλαντ κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Επιθετικά η Κύπρος είχε δύο καλές φάσεις με τον Γρηγόρη Κάστανο στο 25’ και στο 30’ προσπαθώντας να βάλει δύσκολα στον Nyland, με τον επιθετικό μας τομέα να χρήζει βελτίωσης για την επανάληψη.

Με την έναρξη του β’ μέρους ήρθε η πρώτη απειλή στο 47’ από τον Σολμπάκεν με ψηλοκρεμαστό σουτ από μακριά αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο, με την προσπάθεια της Νορβηγίας να συνεχίζεται και στο 58′ με Μπέργκε. Η πρώτη απειλή για την Κύπρο ήρθε μέσα από στημένη φάση και την κεφαλιά του Καρώ στο 62’, χωρίς κάτι ουσιαστικό.

Από το 65’ και μετά ήρθε η κατάρρευση αφού πήρε μπρος ο Χόλαντ και από εκεί και πέρα λύθηκαν και τα πόδια των παικτών της Νορβηγίας που ανέβασαν στα ύψη τον πήχη του σκορ. Στο 65’ ο σούπερ σταρ Χόλαντ μετά από κόρνερ έκανε το κοντρόλ και με ένα εκπληκτικό σουτ στον αέρα νίκησε τον Μολ για το 0-2, ενώ 7 λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-3 ξανά με Χόλαντ: Αυτή τη φορά με κεφαλιά και μετά από μπαλιά – ασιστ του Νούσα πέτυχε το 2ο προσωπικό του πριν γίνει αλλαγή στο παιχνίδι.

Το 0-3 δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Εθνική μας ομάδα, η εικόνα ήταν απογοητευτική με τη Νορβηγία να πετυχαίνει και τέταρτο γκολ με Άουρσνες στο 81’. Το 0-4 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα Κύπρος-Νορβηγία στην Αρένα, με την Εθνική μας ομάδα να συνεχίζει να αγνοεί το βαθμολογικό κέρδος.

Κύπρος: Μολ, Ανδρέου, Καρώ, Κυπριανού, Γκόγκιτς, Κορέια, Χάμπος Κυριάκου (54’ Σπόλιαριτς), Κούσουλος (78’ Γαβριήλ), Χάμπος Χαραλάμπους (60’ Πηλέας), Κάστανος (78’ Κορέα), Κακουλλής (54’ Μ.Ηλία)

Νορβηγία: Nyland, Ajer, Meling, Aursnes (87’  Finne), Berge, Haaland (77’ Larsen), Ødegaard (77’ Thorstvedt), Solbakken (63’ Bobb), Ryerson, Østigård, Sørloth (63’ Nusa)

Κίτρινες: Κούσουλος