Ανώτερη η Νορβηγία καθάρισε εύκολα με τριάρα!

Δεν τα κατάφερε απέναντι στο μεγαθήριο η Εθνική μας ομάδα, γνωρίζοντας βαριά ήττα στο Ullevaal Stadion-Oslo με 3-1. Σολμπάκεν (12’) και Χάαλαντ (56’, 60’) οι σκόρερ της Νορβηγίας, με την Κύπρο να παρουσιάζεται ανήμπορη στο να βγάλει αντίδραση απέναντι σε μία μεγάλη δύναμη όπως η Νορβηγία. Το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του αγώνα πέτυχε ο Γρηγόρης Κάστανος. Παραμένει χωρίς βαθμό στον όμιλο η Κύπρος, πρώτη νίκη για τη Νορβηγία. Επόμενες υποχρεώσεις για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τον ερχόμενο Οκτώβριο στον αγώνα Κύπρος-Νορβηγία.

Εικόνα αγώνα:
Ολοκληρώθηκε με γκολ για τη Νορβηγία το πρώτο ημίχρονο με άπιαστη βολίδα του Σολμπάκεν. Ένα πρώτο μέρος που ήταν μονόλογος για τους Νορβηγούς, με πολλές φάσεις και δοκάρια και την Κύπρο να στέκεται… τυχερή με το ένα γκολ που δέχθηκε. Το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα, είχε μόλις μία τελική φάση με τον Πηλέα στο 31’, όμως βρήκε απέναντι του τον έτοιμο Ντίλαντ.

Στο β’ ημίχρονο δεν είχαμε καμία διαφοροποίηση όσον αφορά την κατοχή και τις τελικές, αφού η πλάστιγγα έγερνε ξανά στη Νορβηγία με τον Χάαλαντ μάλιστα να παίρνει το «όπλο» του. Μέσα σε διάστημα 4 λεπτών, διαμόρφωσε το 3-0, σκοράροντας αρχικά από τα 11 βήματα και στη συνέχεια με κοντινό πλασέ. Η Κύπρος ήταν ανήμπορη στο να αντιδράσει, οι κινήσεις της έμοιαζαν περισσότερο απελπισίας παρά οργανωμένες επιθέσεις, μη μπορώντας να τα βάλει με το μεγαθήριο Νορβηγία.

Στην εκπνοή του αγώνα (90+2’) η Κύπρος πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Γρηγόρη Κάστανο. Το τελικό αποτέλεσμα (3-1) δείχνει και τη διαφορά μεγέθους και ποιότητας των δύο ομάδων.

Νορβηγία: Νίλαντ, Στράντμπεργκ, Έστιγκαρντ, Μέλιγνκ, Ράιερσον (59' Γουεμπακόμο), Μπεργκ (74' Τορσβεντ), Άουρσνες (87' Βέλδε), Όντεγκαρντ, Σορλοθ, Σολμπάκεν (58' Μπέρκε), Χάαλαντ (87' Φιν)

Κύπρος: Μολ, Λαίφης, Ν.Ιωάννου, Γκόγκιτς, Αντωνίου (61' Λοίζου), Κορέια, Πηλέας, Κάστανος, Κούσουλος (90+2' Σατσιάς), Χαραλάμπους, Πίττας (69' Χριστοφή)

Κίτρινες: Άουρσνες, Φιν / Πίττας

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ Νορβηγία-Κύπρος 3-1

ΓΚΟΛ για την Κύπρο και 3-1 στο φινάλε με Κάστανο

Σύγκρουση Φιν με Μολ στο έδαφος χωρίς κάτι ανησυχητικό ο Μολ

72' Καλή στιγμή για την Κύπρο με ενέργεια από τον Κούσουλο, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

Βίντεο: Άπιαστος στο 3ο γκολ ο Χάαλαντ!

ΒΙΝΤΕΟ: Το γκολ του Χάαλαντ από την άσπρη βούλα!

60' ΓΚΟΛ και 3-0 για Νορβηγία ξανά με Χάαλαντ - Τρύπησε εύκολα στην άμυνα της Εθνικής μας και εύκολα σημείωσε το τρίτο γκολ για τη Νορβηγία ο σταρ της Σίτι

56' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία και 2-0 με Χάαλαντ από τα 11 βήματα!

55' Πέναλτι για τη Νορβηγία για χέρι του Ν.Ιωάννου

52' Φιλόδοξη προσπάθεια από Κάστανο με μακρινό σουτ

51' Κεφαλιά από Σορλοθ η μπάλα εκτός

Έναρξη β' μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Νορβηγία-Κύπρος 1-0

43' Δοκάρι για τη Νορβηγία, αφού πρώτα ο Μολ απέκρουσε το σουτ του Άουρσνες

31' Σουτ από τον Πηλέα στην πρώτη τελική στο στόχο για την Κύπρο, σε ετοιμότητα ο Νίλαντ

30' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Εθνική μας

Βίντεο: Η βολίδα Σολμπάκεν, με τίποτα ο Μολ!

20' Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι για τους Νορβηγούς, τίποτα όμως

13' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία μετά από δυνατό σουτ του αφύλακτου Σολμπάκεν εντός περιοχής για το 1-0

10’ Σουτ από τον Μέλινγκ μετά από λάθος του Γκόγκιτς, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Μολ

5' Κεφαλιά του Σολμπάκεν μέσα απο τη μικρή περιοχή, έξω η μπάλα

2' Άστοχο σουτ του Μηνά Αντωνίου