Κύπρος - Γεωργία 1-2: Μεστή εμφάνιση μεν, μακριά από την ουσία δε…

Το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει βαθμολογικό όφελος η Εθνική μας η οποία ηττήθηκε με 2-1 στον σημερινό αγώνα με αντίπαλο την Εθνική Γεωργίας στο «ΑΕΚ Αρένα», για την 3η αγωνιστική του πρώτου προκριματικού ομίλου του Euro 2024. Οι διεθνείς μας δημιούργησαν ευκαιρίες ενώ στάθηκαν διπλά άτυχοι έχοντας δύο δοκάρια.

Δυνατά μπήκε η Εθνική μας στα πρώτα στάδια του αγώνα, δημιουργώντας ευκαιρίες με τις οποίες θα μπορούσε να προηγηθεί.

Η πρώτη απειλή από τους διεθνείς μας σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Mαμαρντασβίλι να μπλοκάρει το πλασέ του Κούσουλου.

Πέντε λεπτά αργότερα η Εθνική μας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, και πάλι με πρωταγωνιστή τον Κούσουλο. Μετά από κλέψιμο ο Τζιωνής έστρωσε στον Κούσουλο και αυτός έκανε το σουτ, ο Mαμαρντασβίλι απέκρουσε, στην επαναφορά ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά την οποία ωστόσο έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Λοτσοσβίλι.

Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κβαρατσχέλια ο οποίος επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα ωστόσο να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μολ. Στη συνέχεια ο γρήγορος ρυθμός με τον οποίο είχε ξεκινήσει η αναμέτρηση κόπασε, μέχρι το 28΄ όταν η Γεωργία κατέγραψε άλλη μια καλή στιγμή, με τον Κβαρατσχέλια να βρίσκει έξυπνα με κάθετη πάσα τον Τσακβετάτζε, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια θέση ωστόσο ο Μολ αντέδρασε σωστά απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Στο 31’ ένα αβίαστο λάθος από τον Γκόκιτς, που με λανθασμένη πάσα έστειλε τη μπάλα στον Μικαουτάτζε, έδωσε την ευκαιρία στον Γεωργιανό να φύγει μόνος απέναντι στον Μολ και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ στην «Αρένα» γράφοντας το 0-1.

Στο 38’ ο Φάμπιο Βερίσιμο υπέδειξε πέναλτι για την Κύπρο, μετά από μαρκάρισμα του Λοτσοσβίλι πάνω στον Μηνά Αντωνίου μέσα στην περιοχή, απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Ιωάννης Πίττας ο οποίος δε λάθεψε από τα έντεκα βήματα και έφερε το ματς ξανά στα ίσα στο 39’, με το 1-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γεωργία μπήκε πιο δυνατά και με διάθεση να απειλήσει, καταγράφοντας μια καλή στιγμή στο 50’ με το σουτ του Κβαρατσχέλια να περνάει λίγο έξω.

Στο 56’ η Εθνική μας «άγγιξε» το δεύτερο γκολ. Μετά από ωραία ανάπτυξη των διεθνών μας ο Κορέια βρήκε από τα αριστερά τον Πίττα και αυτός από το ύψος του πέναλτι με πλάτη έκανε το σουτ με τη μπάλα ωστόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Mαμαρντασβίλι.

Στη συνέχεια ισορρόπησε κάπως τον ρυθμό η Εθνική μας, προσπαθώντας να περιορίσει τόσο τις επιθετικές διαθέσεις που είχε δείξει στις αρχές του ημιχρόνου η Γεωργία, όσο και τα εύκολα λάθη στην άμυνα.

Στο 68’ ένα πλασέ του Κιτεϊσβίλι δεν ανησύχησε τον Μολ ο οποίος έπεσε σωστά, ενώ στο 75’ ο Χαραλάμπους με ένα μακρινό σουτ δεν κατάφερε να ξεγελάσει τον Μαμαρντασβίλι ο οποίος με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η Εθνική μας στάθηκε ξανά άτυχη καθώς η κεφαλιά του Λαΐφη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γεωργία ανέβασε και πάλι στροφές, με τις προσπάθειές της να αποφέρουν καρπούς καθώς στο 84’ ο Νταντασβίλι που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, και με ένα συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μολ γράφοντας το 1-2.

ΣΚΟΡΕΡ: Πίττας (39’, π.) / Μικαουτάτζε (31’), Νταντασβίλι (84’).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρώ (16΄), Γκόγκιτς (52’), Αντωνίου (57’) / Κακαμπάτζε (17’)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Κύπρος: Μολ, Καρώ, Χαραλάμπους, Γκόγκιτς, Κορέια, Αντωνίου, Κούσουλος, Λαΐφης, Κάστανος, Τζιωνής, Πίττας

Γεωργία: Mαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Κάσια, Κβαρατσέλια, Κιτεϊσβίλι, Γκοτσολεϊσβίλι, Λοτσοσβίλι, Αζάροφ, Κβεκβεσκίρι, Τσακβετάτζε, Μικαουτάτζε

Η εξέλιξη του αγώνα:

Είσοδος ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

1' Έναρξη στον αγώνα.

2' Πρώτο κόρνερ για την Εθνική μας, περνάει ανεκμετάλλευτο καθώς απομακρύνουν οι Γεωργιανοί.

4' Πρώτη καλή στιγμή για την Κύπρο με σουτ του Κούσουλου, μπλοκάρει ο Mamardashvili.

7' Ευκαιρία για την Γεωργία με τον Mikautadze, το πλασέ του περνάει έξω.

9' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Εθνική μας. Μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα ο Κούσουλος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Mamardashvili απέκρουσε αρχικά το σουτ του Κούσουλου ο οποίος στη συνέχεια έπιασε κεφαλιά με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή.

16' Κίτρινη κάρτα στον Καρώ για κράτημα πάνω στον Κβαρατσχέλια.

17' Κίτρινη κάρτα και στον Κακαμπάτζε για φάουλ στον Κούσουλο.

20' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Κβαρατσχέλια ο οποίος έφυγε γρήγορα στην πλάτη της κυπριακής άμυνας, πάνω από τα δοκάρια έφυγε η μπάλα.

28' Μεγάλη απόκρουση από τον Μολ. Ο Κβαρατσχέλια προσπάθησε να βρει έξυπνα τον Τσακβετάτζε που επιχείρησε από πλάγια του σουτ, ωστόσο ο Ζοέλ Μολ μπλόκαρε με το αριστερό πόδι κρατώντας το μηδέν για την Κύπρο.

31' Γκολ και 0-1 για τη Γεωργία με τον Μικαουτάτζε. Αβίαστο λάθος του Γκόκιτς που έστειλε τη μπάλα στον σκόρερ και αυτός χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα βρέθηκε απέναντι στον Μολ και πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ.

Βίντεο: Δεν συγχωρεί τέτοια λάθη ο Mikautadze!

38' Πέναλτι για την Κύπρο υποδεικνύει ο διαιτητής για μαρκάρισμα του Λοτσοσβίλι στον μηνά Αντωνίου. Ελέγχεται η φάση.

39' ΓΚΟΛ ισοφαρίζε σε 1-1 η Κύπρος με ευστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίττα.

Βίντεο: «Πέτρα-ψαλίδι-χαρτί» και γκολ ο Πίττας!

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος. Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

50' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Κβαρατσχέλια. Έκανε το σουτ με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

52' Κίτρινη κάρτα στον Γκόγκιτς για φάουλ στον Κβαρατσχέλια.

56' Δοκάρι για την Εθνική μας με τον Πίττα! Μετά από ωραία ανάπτυξη ο Κορέια βρήκε τον κύπριο επιθετικό και αυτός με πλάτη προσπάθησε να γυρίσει κάνοντας το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γεωργιανού τερματοφύλακα.

Πίττας-δοκάρι

57' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου.

60' Απειλεί με Μιακουτάτζε η Γεωργία, περνάει έξω το σουτ του.

- Αλλαγή για την Κύπρο: Λοΐζου στη θέση του Τζωνή.

62' Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Καρώ δεν μπορεί να συνεχίσει, τη θέση του θα πάρει ο Μάριος Αντωνιάδης. - Αναγκαστική αλλαγή για την Κύπρο

68' Γύρισμα του Αζαροβ μέσα στην περιοχή, πρόλαβε να τσιμπήσει μπάλα ο Κιτεϊσβίλι, σε ετοιμότητα βρέθηκε ο Μολ.

75' Φοβερό σουτ του Χαραλάμπους, αναγκάζει τον Μαμαρντασβίλι σε εντυπωσιακή επέμβαση.

76' Νέο δοκάρι για την Εθνική μας μετά από κεφαλιά του Λαΐφη!

Κρίμα! Και δεύτερο δοκάρι

78' Έξω Χαραλάμπους και Πίττας, μέσα Σατσιάς και Χριστοφή.

82' Μεγάλη επέμβαση του Μολ, είπε «όχι» στον Μικαουτάτζε.

84' Γκολ 1-2 η Γεωργία. Με συρτό σουτ ο νεοεισελθών Νταβιτασβίλι έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Βίντεο: Το 1-2 της Γεωργίας με Davitashvili