Ακουμπήσαμε τη νίκη, μας είπε «στοπ» ο Ντουμπράβκα

Η Εθνική μας ξεκίνησε με ισοπαλία τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Μουντιάλ αφού εξήλθε ισόπαλη χωρίς γκολ στο ΓΣΠ με τη Σλοβακία.

Αμυντικά σε όλο το παιχνίδι ήμασταν άριστα στημένοι, απειληθήκαμε ελάχιστα ενώ στο φινάλε απωλέσαμε δύο μεγάλες φάσεις με Πίττα και Κ. Σωτηρίου να βλέπουν τον Ντουμπράβκα να τους λέει ‘’όχι’’. Από την άλλη ο Σχρανζ στο 90+3’ αστόχησε και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κατά τη διάρκεια του 90λέπτου αναχαιτίζαμε τις επιθέσεις των Σλοβάκων, ο ρυθμός ήταν όπως τον θέλαμε και τακτικά κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, τους απειλήσαμε αλλά δυστυχώς χωρίς αντίκρισμα.

Θετικό ντεμπούτο για τον Νίκο Κωστένογλου που παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό σύνολο με πάθος στον αγωνιστικό χώρο.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης που έγινε στο ΓΣΠ.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Κύπρος: Δημητρίου, Αντωνίου, Λαϊφης, Κ. Σωτηρίου, Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος (66' Χάμπος), Κούσουλος, Παπουλής (72' Λοϊζου), Πίττας, Π. Σωτηρίου (90+1' Ηλία)

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χροσόβσκι, Μπέρο (78' Σχρανζ), Ντούντα, Ρούσνακ (60' Ντούρις), Μπόζενικ (60' Γκρέγκους)

To Live:

- Τέλος στο παιχνίδι με την Εθνική μας να μένει στο 0-0 κόντρα στη Σλοβακία και να ξεκινά με ισοπαλία τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ

90+1' Έξω ο Π. Σωτηρίου, μέσα ο Ηλία

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Νέα μεγάλη φάση για την Εθνική μας! Ο Κ. Σωτηρίου την κεφαλιά, εντυπωσιακά διώχνει ξανά ο Ντουμπράβκα

88' Μεγάλη φάση για την Εθνική μας με τον Πίττα να κάνει την κεφαλιά όμως ο Ντουμπράβκα έδιωξε σε κόρνερ

86' Στο 0-0 η αναμέτρηση

82' Καλή φάση για την Κύπρο με τον Αρτυματά να σουτάρει και τον Ντουμπράβκα να διώχνει δύσκολα

79' Ο Λαϊφης κλέβει τη μπάλα μπροστά από τον Ντούρις

78' Ο Σχρανζ που είναι πρώην παίκτης της ΑΕΛ, θα πάρει τη θέση του Μπέρο

75' Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες, προσπαθεί να σκοράρει η Κύπρος

Και αυτός στο γήπεδο

74' Κίτρινη στον Πίττα

72' Έξω ο Παπουλής, μέσα ο Λοϊζου για την Εθνική μας

68' Σουτ από τον Ντούρις, μαζεύει ο κίπερ μας

67' Κίτρινη στον Δημητρίου

66' Έξω ο Κάστανος, μέσα ο Χάμπος για την Εθνική μας

63' Παραμένει το 0-0 στο ΓΣΠ

60' Έξω οι Ρούσνακ και Μπόζενικ, μέσα οι Ντούρις και Γκρέγκους για τη Σλοβακία

54' Καλή φάση για την Εθνική μας με το πλασέ του Πίττα να σταματά στο σώμα του Σκρίνιαρ

Του το στέρησε

52' Ξεκινά καλά η Κύπρος που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου

46' Έναρξη στην επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς γκολ ο αγώνας

44' Πλασέ από τον Μπέρο, άστοχος ο Σλοβάκος

40' Ο αντίπαλος μας απείλησε σε μια περίπτωση μόνο, το θέμα είναι να κρατήσουμε περισσότερο τη μπάλα στα δικά μας πόδια

36' Στο 0-0 η αναμέτρηση

31' Η Εθνική μας αμυντικά είναι σταθερή, επιθετικά δεν μπορούμε να φτιάξουμε φάσεις

Δύο κοινά σε μια φωτογραφία!

23' Προσπαθούμε να κλέψουμε μπάλες, τους δώσαμε γήπεδο για να πιέζουμε την πρώτη πάσα

20' Σουτ από τον Κούσουλο, η μπάλα σταματά στον αντίπαλο κίπερ

15' Οι Σλοβάκοι κρατούν περισσότερο τη μπάλα

9' Ο Δημητρίου έδιωξε το πλασέ του Κούτσκα και κρατά έτσι το μηδέν

6' Στο 0-0 και αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

1' Έναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία στην Εθνική μας

21:44 Όλα έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα

Χωρίς VAR το ματς, Διαιτητής: Aleksandar Stavrev, 1oς βοηθός: Dejan Kostadinov, 2oς βοηθός: Goce Petreski, 4oς διαιτητής: Igor Stojchevski

21:40 Έκαναν την είσοδο τους στο γήπεδο οι δύο ομάδες, ακούμε τώρα τους Εθνικούς Ύμνους

21:30 Οι πρωταγωνιστές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, σε λίγο θα επιστρέψουν ενόψει της έναρξης του αγώνα

21:10 Οι τερματοφύλακες αλλά και οι υπόλοιποι παίκτες άρχισαν την προθέρμανση τους στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ

21:00 Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το ζέσταμα των δύο ομάδων