Τεσσάρα και γαλαζοκίτρινο το κύπελλο στους νέους!

Στην παράταση κρίθηκε ο τελικός Κυπέλλου Νέων Κ19, με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 4-2 την Ένωση και να στέφεται κυπελλούχος για τη σεζόν. Με γκολ του Τούμπα στο πρώτο λεπτό της παράτασης και του Καττιρτζή στο 120' οι ποδοσφαιριστές του Κυπριανού πανηγύρισαν το κύπελλο για τη σεζόν 2023-24 στην 6η τους παρουσία στον τελικό. Αυτό ήταν και η 4η τους κατάκτηση στην κατηγορία μετά το 2016, το 2019 και το 2022. Οικονόμου και Σολωμού οι σκόρερ της Ένωσης, Αμπίζας και Γεωργίου οι σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε διαδοχικά την ΑΕΚ με 4-1, τον Απόλλωνα με 2-0, την Ανόρθωση με 5-0 και την Πάφο FC με 0-0 και 5-1.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΈΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, ΑΠΟΕΛ-ΕΝΠ 4-2

Αποβάλλεται ο Καττιρτζής μετά τον πανηγυρισμό (2η κίτρινη)

120' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 4-2 με τον Χ.Καττιρτζή

119' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ για το 4-2 που βρέθηκε μία ανάσα από το 4ο γκολ

Ημίχρονο παράτασης 3-2 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

90+3' Γύρισμα του Ευριπίδου, ο Αθανασίου αποκρούει στην αντεπίθεση της Ένωσης

90+1 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-2: Στην πρώτη φάση της παράτασης ο ΑΠΟΕΛ σκοράρει για το 3-2 με τον Τούμπα

Έναρξη α' μέρους παράτασης

Λήξη κανονικής διάρκειας, 2-2 το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση

7 λεπτά ο έξτρα χρόνος

62' ΓΚΟΛ για την Ένωση και 2-2, φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Σολωμού

Έναρξη β' μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΠΟΕΛ-ΕΝΠ 2-1

38' ΓΚΟΛ για την Ένωση και 2-1 με Οικονόμου, δίνοντας στο παιχνίδι νέο ενδιαφέρον

Μαζί Κωνσταντίνου - Πουρσαϊτίδης!

20' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 2-0 με Αμπίζα, σκοράροντας από κοντινή απόσταση με το αριστερό

13' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-0 με Γεωργίου με μακρινό δυνατό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Φραγκέσκη

5' Ωραία αντεπίθεση από την Ένωση, κακό τελείωμα από τον Οικονόμου

3' Σουτ από Αδάμου, ο Αθανασίου αποκρούει στην πρώτη φάση του αγώνα

Έναρξη αγώνα 0-0

Στις 19:00 αρχίζει ο αγώνας

ΑΠΟΕΛ: Αθανασίου, Αμπίζας, Γιαννακού, Χατζηγεωργίου, Σάββα, Γεωργίου, Ηροδότου, Χ. Καττιρτζής, Κωνσταντίνου, Σωκράτους, Π. Καττιρτζής.

ΕΝΠ: Φραγκέσκη, Ξιούρος, Οικονόμου, Αδάμου, Στρατής, Χατζηλευτέρη, Φειδία, Κύζας, Σολωμού, Γεωργίου, Κάτζιης.