Εξάδα: Έτσι βάζουν τα γκολ στην... ζυγαριά

Με την αγωνιστική δράση να είναι στο απόλυτο μηδέν, το ίδιο συμβαίνει και με το αγωνιστικό ρεπορτάζ. Οπότε το στατιστικό έχει αυτή την εποχή την τιμητική του.

Ο παράγοντας γκολ καθορίζει τα πάντα Από εκεί και πέρα μπαίνουν οι υπό-κατηγορίες στο σκοράρισμα. Ας πάμε σήμερα στην υπόθεση γκολ 1ου και 2ου ημιχρόνου στις ομάδες της εξάδας. Πως ποσοστιαία (%) γίνεται η κατανομή ανά 45λεπτο. Πρωτού περάσουμε σε κάθε ομάδα ξεχωριστά αξίζει να αναφέρουμε ότι διαχρονικά και σταθερά (παντού) η επανάληψη είναι πάντοτε πιο παραγωγική (περίπου 54-46%). Στο δικό μας πρωτάθλημα υπάρχει γενικώς ανατροπή. Έτσι τοποθετούν στη ζυγαριά τους οι έξι πρώτες ομάδες τα γκολ τους.

Ομόνοια: Ομάδα 1ου ημιχρόνου και εντελώς κόντρα στα σύνηθη δεδομένα. Η αναλογία είναι συντριπτική με 22 γκολ έναντι 12. Αναλογία ποσοστού 64,7-35,3%

Ανόρθωση: Σχεδόν ισορροπία. Στο 51,1% έναντι 48,9, η πραγματικότητα είναι διαφορά ενός γκολ.  Στα 23 γκολ στο 1ο μέρος και στα 22 στο 2ο.

Απόλλων: Σχεδόν κόπια με τα δεδομένα της Ανόρθωσης, έβαλε επίσης ένα γκολ παραπάνω στο 1ο ημίχρονο (20 από τα 39) και ποσοστά 51,2-48,8%.

ΑΠΟΕΛ- ΑΕΚ: Τους τοποθετούμε μαζί γιατί έχουν πανομοιότυπη εικόνα. Με τεράστια διαφορά ανά ημίχρονο. Αμφότερες σκόραραν στο 1ο 45λεπτο μόνο 13 γκολ (36,1%) και τα υπόλοιπα  23 (63,9%) στην επανάληψη.

ΑΕΛ: Η 3η ομάδα που σκοράρει πιο πολύ στο 2ο ημίχρονο και η μόνη που τα στατιστικά της είναι σχετικά κοντά στα συνηθισμένα στάνταρ. Αναλογία 11-16 ή 40,8 έναντι 59,2%.