Τα «στρατιωτάκια» του Χένινγκ Μπεργκ

Μεγάλη νίκη. Δεδομένο. Δίκαιη επίσης και αυτό δεδομένο με βάση την εξέλιξη όλου του 90λεπτου. Η Ομόνοια μπορεί να πει κάποιος ότι εξετέλεσε σχεδόν τέλεια μία κομβική αποστολή.

Σε ένα ματς που δεδομένα θα κρινόταν σε λεπτομέρειες και σε τεντωμένο σχοινί,  τα στρατιωτάκια του Χένινγκ Μπεργκ ήταν υπόδειγμα πειθαρχίας. Πέτυχαν ένα γκολ (με λίγη δόση τύχης, αλλά είναι οι λεπτομέρειες που λέγαμε). Εξουδετέρωσαν τα μεγάλα όπλα της Ανόρθωσης. Δεν έδωσαν δικαίωμα στην «Κυρία» να κερδίσει μπάλες κοντά στην περιοχή και να επιτεθεί σε δεύτερο χρόνο. Δεν έδωσαν κοντινά φάουλ, απέφυγαν τα πολλά κόρνερ. Κέρδισαν περισσότερες πρώτες μπάλες και εναέριες μονομαχίες.

Χαρακτηριστικό ότι σε 90 τόσα λεπτά ο Κυριακίδης απειλήθηκε μόλις μία φορά, λίγο μετά το 1-0. Συνεπώς η αμυντική συμπεριφορά και η υπεράσπιση του προβαδίσματος ήταν σχεδόν ιδανική

Την ίδια ώρα, οι «τριφυλλοφόροι», όταν υπήρχε χώρος (ήταν γενικά κλειστό παιχνίδι), είχαν τη γνωστή ταχύτητα στην ανάπτυξη. Έκαναν 4 μεγάλες ευκαιρίες, είχαν άλλες τόσες πολύ καλές προΰποθέσεις αλλά δεν υπήρχε η κατάλληλη πάσα. Όλα αυτά σε ένα ματς κλειστό.

Ο Μπεργκ σχεδίασε σωστά την στρατηγική. Οι παίκτες του έτρεξαν, ίδρωσαν, πάλεψαν, ανταποκρίθηκαν στην αποστολή  τους και επιβραβεύτηκαν.
Μία νίκη που επαναφέρει την δυναμική, δίνει κάτι παραπάνω από τρεις βαθμούς. Είναι σημαντικότατη επιτυχία και θα έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία αν συνδυαστεί με νίκη στο επόμενο παιχνίδι.