Έχει τα δίκια του ο Σπιλέφσκι!

Είχε τα δίκια του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι μετά το τέλος του αγώνα, που ναι μεν έφερε την ομάδα του νικήτρια στο Δασάκι της Άχνας, όμως από την άλλη το αδικαιολόγητο β’ ημίχρονο από τους παίκτες του Άρη, έφεραν τον τεχνικό της ομάδας στα… όρια του.

Ο Λευκορώσος τεχνικός έχει κάθε λόγο να είναι θυμωμένος με την εμφάνιση στο δεύτερο 45άλεπτο από τους ποδοσφαιριστές του, αφού το 0-2 υπέρ τους, έφερε μεγάλο καθησυχασμό, σαν να παρέδωσαν τα όπλα… Γι’ αυτό και η δικαιολογημένη αντίδραση του στις δηλώσεις.

Παίρνοντας όμως τα πράγματα από την αρχή ο Άρης στο α’ μέρος του αγώνα, έπαιξε το καλύτερο του πρώτο ημίχρονο για φέτος, είχε τον απόλυτο έλεγχο, ήταν απειλητικός, ουσιαστικός και χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, ήταν η ομάδα που έβαζε τους… κανόνες στο ματς. Μία εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτήν που είδαμε στην επανάληψη: Δόθηκε χώρος στον Εθνικό, έφερε την μείωση στο σκορ η γηπεδούχος ομάδα και στο φινάλε η νίκη ήρθε με μπόλικο άγχος, αφού μέχρι το τελευταίο λεπτό και από ένα κερδισμένο κόρνερ, ο Εθνικός θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά.

Τ’ ότι όμως ήταν ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετό για τον Άρη για να φύγει με το διπλό και να φτάσει στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφο. Ο Άρης που παραμένει στο κυνήγι του τίτλου, χρειάζεται και αυτά τα αποτελέσματα… χωρίς όμως να συμβιβάζεται μ' ένα γρήγορο προβάδισμα. Αυτό στο τέλος της ημέρας θα ήταν καταστροφικό... Σημαντικό που οι Μαγιαμπέλα-Καζού πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ για φέτος, με τον Άρη να φαίνεται ότι έχει πολυφωνία στο σκοράρισμα, στοιχείο που φυσικά ικανοποιεί τον Σπιλέφσκι.